İran`da her yıl 10-20 milyar dolar sermaye dışarı gidiyor

İran`ın önde gelen ekonomi uzmanlarından, Şehit Beheşti Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Said Leylaz, İran`da 50 yıldan beri her yıl 10-20 milyar dolar sermayenin yurt dışına çıktığını belirterek, "Bu nedenle ne kadar üretirsek üretelim elde bir şey kalmıyor" ifadesini kullandı.

İran`da her yıl 10-20 milyar dolar sermaye dışarı gidiyor
04.09.2019 Çarşamba 13:47

Güncelleme : 05.09.2019 Perşembe 09:25

Asriran haber sitesine konuşan İran'ın önde gelen ekonomi uzmanlarından, Şehit Beheşti Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Said Leylaz, Tahran yönetiminin ekonomi politikasını eleştirdi.

Leylaz, "50 yıldan beri her yıl 10-20 milyar dolar arasında sermaye yurt dışına çıkıyor. Bu nedenle ne kadar üretirsek üretelim elde bir şey  kalmıyor." dedi.

"PETROL İHRACATININ SEMERESİ NEREDE?"

İran'da petrolün ülkenin kalkınmasına beklenen faydayı sağlamadığını  kaydeden Leylaz, "İran'da petrolün keşfinden günümüze yaklaşık 100 yılda 4  trilyon dolar değerinde petrol üretildi ve ihraç edildi. Bu ihracatın semeresi  nerede? Bu sermeyenin çoğu yurt dışına çıktı." ifadelerini kullandı.

Leylaz, özelleştirme çabalarının slogandan öteye geçmediğini, siyasi  ve güvenlik eksenli yaklaşımların bu yöndeki faaliyetleri akamete uğrattığını  belirterek, "İran'da bu ekonomik sistemle güçlü ve faal bir özel sektör mümkün  değil. Petrolle birçok açığın kapatıldığı düşünülüyor. Özel sektör, ekonominin  temeli olarak kabul edilmiyor." değerlendirmesinde bulundu.

İran'da ekonomi yönetimindeki tarihsel sorunlara işaret eden Leylaz, "Bu iş Safevi döneminden bu yana böyle. Her zaman siyaset, ekonominin önüne geçmiştir." diye konuştu.
En Çok Okunan Haberler