İSO Türkiye İmalat PMI ekimde 49 oldu

İstanbul Sanayi Odası İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi ekimde 49 seviyesinde gerçekleşti.

İSO Türkiye İmalat PMI ekimde 49 oldu
01.11.2019 Cuma 11:10

Güncelleme : 04.11.2019 Pazartesi 07:15

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından Türkiye ve İstanbul İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) anketlerinin ekim ayı sonuçları açıklandı.

Buna göre, eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların  sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, eylülde 50 düzeyinde  olan Türkiye İmalat PMI ekimde 49 seviyesinde gerçekleşerek, Türk imalat  sektöründe hafif bir ivme kaybına işaret etti.

Yeni siparişler ekimde yavaşlama kaydederek eylülde gözlenen büyümeyi  tersine çevirdi. Anket katılımcıları, hem iç piyasada hem de ihracat pazarlarında  talep zayıflığı olduğunu belirtti.

FİRMALAR İSTİHDAM DÜZEYİNİ ARTIRMAYA DEVAM ETTİ

Firmalar, talep koşullarındaki zorluklara üretimi hafif azaltarak  cevap verdi. Ekimdeki bazı zayıflık belirtilerine rağmen firmalar istihdam  düzeyini artırmaya devam etti. İstihdam üst üste ikinci ay büyüme kaydetti ve  böylece çalışan sayılarında 2018 başlarından beri ilk kez arka arkaya artış  gerçekleşti.

Türk lirasındaki zayıflık ve elektrik fiyatlarındaki yükselişe bağlı  olarak girdi maliyetleri artmaya devam etti. Buna rağmen girdi fiyatları  enflasyonu yılın son çeyreğinin başında görece düşük düzeyde kaldı.

Bu durum, firmalara, satışları teşvik etme çabalarının bir parçası  olarak, üst üste ikinci ay nihai ürün fiyatlarını azaltma olanağı sağladı.  Bununla birlikte, fiyatlardaki düşüş eylül ayına kıyasla hız kesti ve oldukça  ılımlı düzeyde kaydedildi. Ekim ayında satın alma faaliyetlerinde hafif bir  yavaşlama gözlenirken hem girdi hem de nihai ürün stoklarında azalma görüldü.

İSTANBUL İMALAT PMI EKİMDE 53,6’YA YÜKSELDİ

Eylülde 51,9 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI  da ekimde üst üste ikinci ay olmak üzere eşik değer 50’nin üzerinde gerçekleşti  ve sektörün faaliyet koşullarının daha da iyileştiğine işaret etti. PMI ekimde  53,6’ya yükselirken, sektördeki iyileşme Şubat 2018’den beri gözlenen en yüksek  hızda gerçekleşti.

Müşteri talebinin güçlenmesine bağlı olarak yeni siparişler ekimde üst  üste üçüncü ay artış kaydetti. Ayrıca yeni işlerdeki belirgin büyüme son 20 ayın  yüksek hızında gerçekleşti. Yeni ihracat siparişleri de büyüme gösterdi ancak  artış hızı toplam yeni siparişlerdekine göre daha düşük seviyede ölçüldü.

Yeni siparişlerdeki artış, imalatçıları istihdam düzeyini artırmaya  teşvik etti. İstihdam artışı, Aralık 2011’den beri en yüksek hızda olmanın yanı  sıra, anketin başladığı Ocak 2006’dan beri kaydedilen en yüksek oranlardan  birinde gerçekleşti. Artan kapasite, üretimde de güçlü bir artışı destekledi ve  üretim son 4 ayda üçüncü kez büyüme kaydetti. Üretim gereksinimlerindeki artışla  birlikte imalatçıların satın alma faaliyetleri güçlü bir hızda ve üst üste ikinci  ay artış gösterdi.

Girdi alımları genel olarak yatay seyretti ve böylece 20 aylık düşüş  trendini sona erdirdi. Girdi maliyetleri enflasyonu üst üste beşinci ay  gerileyerek Ocak 2015’ten beri en düşük oranda gerçekleşti ve seri ortalamasının  daha da altına düştü. Maliyet baskılarının görece azalması, firmaların  satışlarını desteklemek için nihai ürün fiyatlarında indirim yapmalarına olanak  sağladı ve böylece fiyatlar üst üste ikinci ay düşüş kaydetti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IHS Markit Direktör Yardımcısı  Andrew Harker, “PMI verilerinde yakın zamanda görülen yükseliş eğilimi ekim  ayında duraklarken, bu durum Türk imalat sektöründe zorlu piyasa koşullarının  sürdüğüne işaret etti. Öte yandan, genel durum geçen yılın bu zamanlarından beri  net bir şekilde iyileşme kaydetti ve firmaların istihdam artışını devam ettirecek  düzeyde ekonomik görünüme güvendikleri gözlendi.” ifadelerini kullandı.
En Çok Okunan Haberler