İspanya: AB`nin ekonomik tedbirleri yetersiz

İspanya hükümeti, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının ekonomide yarattığı ciddi zararlara cevap vermekte anlaşamayan Avrupa Birliği ülkelerini eleştirdi.

İspanya: AB`nin ekonomik tedbirleri yetersiz
24.04.2020 Cuma 14:19

Güncelleme : 27.04.2020 Pazartesi 11:17

Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, 22-23 Nisan'da video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen AB dışişleri ve liderleri toplantılarıyla ilgili bir İspanyol radyosuna değerlendirme yaptı.

Laya, AB ülkeleri arasındaki "uzlaşmanın yeterli olmadığını" belirterek, "Kovid-19 için ekonomik toparlanma planı kredilere değil, devletlere  yapılan transferlere dayanmalıdır. İspanya, bunun savaşını vermeye devam edecek." dedi.

"Biz ülkelere direkt transferde ısrar ediyoruz, diğerleri kredide ısrar ediyor." diyen Laya, Kovid-19 krizinin sonucu olarak ülkelerin borçlanma  sorunuyla karşı karşı kaldıklarını, bu yüzden İspanya olarak taleplerinin bir  Avrupa fonu oluşturmak olduğunu ifade etti.

Laya, "Biz, mücadelemizi vermeye devam edeceğiz çünkü borçlanmanın iyi  olmadığını, bunun sadece ülkeleri değil, Avrupa iç pazarını da riske atacağını  düşünüyoruz. Yani herkes riske girecektir. Bu yüzden dayanışma içinde olmak  gerekiyor." şeklinde konuştu.

AB liderlerinin geçen perşembe günü yaptıkları toplantıda "kurtarma  fonu ve bunun içinde yer alacak hibeler konusunda geniş anlamda bir uzlaşı olsa  da detayların belirlenmesinin önemli olacağını" kaydeden Laya, "Bu krizde kuzey  güney yok. Ya hepimizi koruyan bir kalkan yaparız ya da hepimiz batarız."  değerlendirmesinde bulundu.

Laya, Uluslararası Para Fonunun tahminleri, krizin daha derin  olacağına dair öngörüler ve İspanya gibi bazı ülkelerin baskılarından dolayı bir  ay kadar önce fon oluşturulmasına karşı çıkan ülkelerin şimdi fikir  değiştirdiğini savundu.

İspanya Dışişleri Bakanı, AB'nin 2021-2027 yıllarına yönelik uzun  dönem bütçesi ve kurtarma fonu üzerindeki çalışmaların "şartsız" başlatıldığını,  KOBİ'lerin likiditeye erişebilmeleri için Avrupa Yatırım Bankasının kredi  garantisi sağlaması ve istihdamın korunmasına yönelik garantiler konusunda uzlaşı  olduğunu söyledi.


En Çok Okunan Haberler