İtalyan ekonomisinde 2019`da sıfır büyüme tahmini

İtalyan Sanayiciler Konfederasyonu`na (Confindustria) bağlı analiz merkezinin hazırladığı raporda, 2019 yılı için "sıfır büyüme" tahmini yapılarak, küçülme riskinin yüksek olduğu belirtildi.

İtalyan ekonomisinde 2019`da sıfır büyüme tahmini
28.03.2019 Perşembe 09:16

Güncelleme : 28.03.2019 Perşembe 14:49

Bu yıl İtalyan ekonomisini "durağan" gören İtalyan Sanayiciler Konfederasyonu (Confindustria), koalisyon  hükümetinin ekonomideki olumlu beklentilerinin aksine bir tablo çizdi.

Confindustria, daha önce yüzde 0,9 olarak öngördüğü 2019'da İtalya  ekonomisindeki büyüme tahminini sıfıra indirirken, 2020 yılı için ise yüzde  0,4'lük bir büyüme tahmininde bulundu.

"2019 devlet bütçesinin ekonomik büyüme ile çok az orantılı olduğu"  eleştirisinde bulunan İtalyan sanayicileri, 4 yıldır art arda yükselişte olan  özel sektör yatırımlarında, inşaat sektörü hariç ilk defa eksi yüzde 2,5'lik  oranla azalma olduğuna dikkati çekti.

Ekonomide 2019 yılında iç talebin durağan olacağı öngörüsünde bulunan  Confindustria, ulusal ekonomi politikasında bir değişiklik olmaması halinde  ekonomik küçülmenin ancak ihracat sayesinde önlenebileceğini savundu.

Diğer yandan Confindustria'nın raporuyla ilgili değerlendirmede  bulunan İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco, 2018'in son iki çeyreğinde  İtalyan ekonomisinin art arda küçülmeye girdiğini hatırlatarak, "2019'un gelecek  aylarında da kötüye gidiş işaretlerinin görüldüğünü" söyledi.

İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanı Giovanni Tria ise "2008'deki büyük  kriz tarafından şartlandırılan bir tür refleks nedeniyle, herkes küresel bir  ekonomik krize dönüşebilecek bir finans krizinin gelmesinden korkuyor. Benim  korkum ise bunun tam tersi. Küresel ekonomik yavaşlamadan korkuyorum. Özellikle  de bu bir zorunluluk olarak karşımıza çıkarsa, küresel bir finans krizi  doğabilir." ifadesini kullandı.

İtalya'da 2019 yılı ekonomik büyüme tahminlerini koalisyon hükümeti  yüzde 1, Uluslararası Para Fonu yüzde 0,6, Avrupa Birliği Komisyonu ise yüzde 0,2  olarak açıklamıştı.

En Çok Okunan Haberler