İTO, KOBİ`lere `ihracat koçu` tayin edecek

İstanbul Ticaret Odası`nın İhracata İlk Adım Programı ile daha önce ihracat yapmamış ya da 100 bin doların altında ihracat gerçekleştirmiş KOBİ`lere, 4 ay süreyle danışmanlık yapacak "ihracat koçu" atanacak.

İTO, KOBİ`lere `ihracat koçu` tayin edecek
20.02.2019 Çarşamba 11:30

Güncelleme : 20.02.2019 Çarşamba 12:02

İTO'dan yapılan açıklamaya göre Oda, hiç ihracat yapmamış ya da 100  bin doların altında ihracat gerçekleştirmiş, 5 ila 250 arasında çalışana sahip  KOBİ’lerin ihracatçı olmaları için İhracata İlk Adım Programı’nın yeni etabını  başlattı.

Programa katılmak isteyen firmaların, İTO'nun web sitesi olan  ito.org.tr adresindeki başvuru formunu 5 Mart'a kadar doldurmaları gerekiyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTO Başkanı Şekib Avdagiç, geçen  yıl yaşanan ekonomik kıskaçtan sonra Türkiye için tek çıkış yolunun ihracat  olduğunun çok daha net şekilde görüldüğünü vurguladı.

İhracatın, işletmelerin rutin faaliyetlerinden biri haline getirilmesi  gerektiğini belirten Avdagiç, şunları kaydetti:

"İhracat, hem ürünlerimizin niteliğini hem de her türlü taarruza karşı  direnç gücümüzü artıracaktır. İhracat ekonomide her derde devadır. İstihdam  sağlar, katma değer oluşturur, fabrikaların çarklarını döndürür, hanelere refah  getirir. Ne pahasına olursa olsun ihracatı artırmak zorundayız. Birinci ligin  kalıcı üyesi olmanın tek yolu, ihracattır. Bu yüzden İTO tarafından birkaç fazlı  olarak yürütülmüş ve çok da başarılı sonuçlar alınmış İhracata İlk Adım  Programı’nı yenilenen içeriğiyle yeniden faaliyete geçirmeye karar verdik."

"FİRMALAR 4 AY DANIŞMANLIK HİZMETİ ALACAK"

Şekib Avdagiç, bugüne kadar 246 firmanın yararlandığı İhracata İlk  Adım Programı'nın yenilenen etabında yer alacak firmalara uzmanlar tarafından  yerinde danışmanlık hizmeti verileceğini bildirdi.

Programda KOBİ’lere özel bir ihracat destek paketi sunduklarını  belirten Avdagiç, "İTO'nun internet sitesinden yapılacak başvurular sonunda  programa katılacak firmaları tespit edeceğiz. Ardından her 5 firmaya bir danışman  olacak şekilde eşleştirme yapacağız. Danışmanlarımız, firmalara her hafta 4 saat,  kendi şirketlerinde hizmet verecek. Böylece 4 ay süresince her bir firmanın 64  saat danışmanlık hizmeti alması sağlanacak." ifadelerini kullandı.

"İHRACATI, CEPHEDE SAVAŞMAK GİBİ GÖRÜYORUM"

İTO Başkanı Avdagiç, İTO olarak 2019'u "Ekonomimize Global Nefes:  İhracat Yılı" olarak ilan ettiklerini hatırlatarak, şu değerlendirmelerde  bulundu:

"KOBİ'lere yaşam koçu gibi 'ihracat koçu' tayin ediyoruz.  KOBİ’lerimize 'gel öğretelim, üret satalım' diyeceğiz. Ben ihracatı, cephede  savaşmak gibi görüyorum. Bu yüzden bütün kuvvetimizle başarmak zorundayız.  İhracata İlk Adım Programı'nı yeni bir anlayış ve yaklaşımla tekrar hayata  geçirirken, KOBİ'lerin yeni pazarlara açılmalarına katkıda bulunmak istiyoruz.  Ekeceğimiz tohumlardan adeta ormanın en değerli ağaçlarını yetiştirmek  istiyoruz."

Programla ihracat tohumu ektiklerini, karşılığının da daha çok Türk  malının dış pazarda satılmaya başlanmasıyla, yeni ihracat rekorlarıyla  alınacağını belirten Avdagiç, programla iki hedeflerinin olduğunu bildirdi.

Avdagiç, şunları kaydetti:

"Birinci hedefimiz, üyelerimizin küresel rekabetin bir parçası  olmasını istiyoruz. Onların sadece bulundukları il, ülke için değil, tüm dünya  için üretmesini arzu ediyoruz. Çünkü biz artık rakiplerimizle karşılaşmaktan  korkmayan bir üretim biçimine kavuştuk. İkinci hedefimiz ise hiç ihracat yapmayan  ya da ihracat yapmış ama ikinci ihracatını gerçekleştirmemiş işletmelerimize  ihracatın kapılarını aralamak... Onları gerekli donanıma kavuşturmak ve ihracatın  düzenli, planlı, bilinçli aktörleri haline gelmelerini sağlamak..."

Avdagiç, programdan sonra ilk ihracatını yapan firmaya İTO Başkanı  olarak kendisinin de bir ödül vereceğini bildirdi.

En Çok Okunan Haberler