Japonya KOBİ`lere yönelik yeni bir kredi fonunu devreye aldı

Japonya Merkez Bankası (BoJ) faizlerde ve para politikasında değişikliğe gitmezken, KOBİ`lerin finansmanını desteklemeye yönelik yaklaşık 30 trilyon yenlik faizsiz ve teminatsız kredi fonunu devreye aldı.

Japonya KOBİ`lere yönelik yeni bir kredi fonunu devreye aldı
22.05.2020 Cuma 09:56

Güncelleme : 22.05.2020 Cuma 16:55

BoJ, para politikası toplantısında aldığı kararlar doğrultusunda  politika faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1'de bıraktı.

Söz konusu kararı 1'e karşı 8 oyla alan BoJ, sınırsız miktarda devlet  tahvili ve yıllık 12 trilyon yen borsa yatırım fonları (ETF) ile yıllık 180  milyar yen Japon gayrimenkul yatırım fonları (J-REIT) alımına devam edeceğini  bildirdi.

Banka ayrıca, KOBİ'lerin finansmanını desteklemek için yeni bir fon  sağlama tedbirinin tanıtımına yönelik bir duyuru da yayımladı.

Duyuruda, bankanın nisan ayında temelde KOBİ'lerin finansmanının  desteklenmesi için fon sağlama paketi açıkladığı anımsatılarak, şunlar  kaydedildi:

"Corona virüsün olumsuz etkileri karşısında devreye aldığımız toplam  büyüklüğü 75 trilyon yen olan finansman paketi kapsamında ilk olarak yaklaşık 20  trilyon yenlik şirket tahvili ve bonosu alımı, ikinci olarak da yaklaşık 25  trilyon yenlik özel sektör borçlarına karşı fon teminatı programlarını  açıklamıştık. Bugün üçüncü bir önlem olarak yeni bir fon sağlama önlemi aldık. Bu  önlem doğrultusunda, KOBİ'lerin finansmanını desteklemeye yönelik yaklaşık 30  trilyon yenlik faizsiz ve teminatsız kredi fonu sağlanacak. Öte yandan söz konusu  paket içeriğinde daha önce açıklanan tedbirlerin süresini de 6 ay uzatarak Mart  2021'e kadar sürdürme kararı aldık."
En Çok Okunan Haberler