KGF`den KOBİ`lere 3 milyar liralık yeni destek

Kredi Garanti Fonu`nca sağlanacak kefalet desteğiyle "İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı" kapsamında KOBİ`lere 3 milyar lira tutarında kredi kullandırılabilecek.

KGF`den KOBİ`lere 3 milyar liralık yeni destek
11.04.2019 Perşembe 14:09

Güncelleme : 12.04.2019 Cuma 13:01

Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF)  yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Birliği tarafından  KOBİ'lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak ve büyümelerini desteklemek  amacıyla yürütülen COSME projesi, Türkiye’de KGF iş birliği ile hayata geçecek.

Bu kapsamda Avrupa Yatırım Fonu tarafından KGF’ye kontrgaranti  anlaşması ile hibe fon sağlanacak olup kefalet işlemleri Kredi Garanti Fonu’nun  öz kaynaklarından yapılacak. KGF de bu kredilerin yüzde 80’ine kefalet verecek.

Sağlanacak kefalet desteği ile her bir KOBİ, 12 ayı ödemesiz dönem  olmak üzere toplam 60 ay vade ile 1 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek.  KOBİ’ler COSME projesi için Akbank, Alternatif Bank, DenizBank, Garanti Bankası,  Halkbank, İNG Bank, Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, Türkiye  Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, VakıfBank, Vakıf Katılım  Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası olmak üzere  projeye dahil olan toplam 16 bankaya başvurabilecek.

Bu proje kapsamında KOBİ'lere yaklaşık 3 milyar lira tutarında kredi  kullandırılması bekleniyor.
 

En Çok Okunan Haberler