`Küresel Finans Merkezleri Endeksi` raporu açıklandı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Erhan Topaç, Küresel Finans Merkezleri Endeksi sonuçlarının Türkiye`nin finans merkezi olma hedefine daha umutla bakılabileceğinin bir göstergesi olduğunu belirterek, "Küresel Finans Merkezleri Endeksi`ne göre, İstanbul’un geçen yıla göre 9 sıra öne çıkarak 59’uncu sıraya yükselmesini memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

`Küresel Finans Merkezleri Endeksi` raporu açıklandı
11.03.2019 Pazartesi 15:33

Güncelleme : 11.03.2019 Pazartesi 15:43

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nden (TSPB) yapılan açıklamaya göre, Londra merkezli danışmanlık şirketi  Z/Yen Group, farklı finans merkezlerinin rekabet güçlerini karşılaştırdığı  araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

İstanbul’un puanı, Eylül 2018 dönemine göre 30 puan birden artarak 620  puana yükseldi. Bu artış, İstanbul’u küresel finans merkezleri sıralamasında 9  sıra öne taşıyarak 59’uncu sıraya yükseltti. Ayrıca, İstanbul'un Doğu Avrupa ve  Orta Asya bölgesindeki yeri 2 sıra artışla 4’üncü sıradan 2’nci sıraya yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Erhan Topaç, Küresel Finansal  Merkezler Endeksi’nde İstanbul’un 2009 yılında 72’inci sıradayken, 2014 yılında  sürdürülen çalışmaların sonucunda 42’inci sıraya kadar yükseldiğini belirtti.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ PROJESİ

2014 yılından sonra yaşanan olumsuz olayların etkisiyle, ülke  önceliklerinin değişmesi sonucu İstanbul'un 2018 yılında 68’inci sıraya  gerilediğini anımsatan Topaç, bugün açıklanan Küresel Finans Merkezleri Endeksi  sonuçlarının ise Türkiye'nin finans merkezi olma hedefine daha umutla  bakılabileceğinin bir göstergesi olduğuna işaret etti.

İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin, TSPB’nin birinci önceliği  olduğunu vurgulayan Topaç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İstanbul, finansal hizmetler sektörü ekosistemi, teknik altyapısı ve  Avrupa Birliği mevzuatıyla uyumlu uluslararası standartlardaki düzenlemeleri ile  yüksek bir potansiyel taşıyor. İhtiyacımız olan bu potansiyeli ortaya çıkaracak  kıvılcımın çakılmasıdır. İstanbul'umuzu Uluslararası Finans Merkezi olarak üst  sıralara taşımamız gerekiyor. Gerekli çalışmalar yapıldığında, bu hedefe  kolaylıkla erişilebileceğine gönülden inanıyoruz.”   
 

En Çok Okunan Haberler