Küresel gıda fiyatları martta istikrarlı seyretti

Küresel gıda fiyatları martta aylık bazda değişim göstermedi, yıllık bazda yüzde 3,6 geriledi.

Küresel gıda fiyatları martta istikrarlı seyretti
04.04.2019 Perşembe 14:42

Güncelleme : 05.04.2019 Cuma 10:05

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO) yapılan açıklamaya  göre, uluslararası pazarlarda tahıl, bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden  oluşan 5 ana gıda maddesinin fiyatlarının ve ticaretinin takibiyle ölçülen Gıda  Fiyat Endeksi, martta bir önceki aya göre değişim göstermedi ve 167 puan olarak  gerçekleşti. Endeks, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 düştü.

Küresel gıda fiyatları, süt ürünlerindeki fiyat artışı ile tahıl, bitkisel yağ ve şeker fiyatlarındaki düşüşle dengelendi.

Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, martta bir önceki aya göre yüzde 6,2 artış  gösterdi. Söz konusu artışta tereyağı, peynir ve süt tozuna yönelik artan ithalat  talebi etkili oldu.

Et Fiyat Endeksi de bu dönemde aylık bazda yüzde 0,4 yükselirken, Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi yüzde 4,4 düşüş kaydetti.

Buğday, pirinç ve mısır gibi iri taneli ürünleri içeren Tahıl Fiyat  Endeksi, martta bir önceki aya göre yüzde 2,2 geriledi. Tahıl fiyatlarındaki  azalışta buğday ve mısır fiyatlarındaki düşüş etkili oldu.

Şeker Fiyat Endeksi de önemli üretici ülkelerdeki hasadın tahmin edilenden fazla olması nedeniyle bu dönemde yüzde 2,1 azaldı.
 

En Çok Okunan Haberler