Madencilik devinden kömür üretimini sınırlama sözü

İsviçreli madencilik şirketi Glencore, kömür üretimini gelecek yıllarda 2019 seviyesinde tutma kararı aldı.

Madencilik devinden kömür üretimini sınırlama sözü
21.02.2019 Perşembe 09:14

Güncelleme : 21.02.2019 Perşembe 12:32

Şirketten yapılan açıklamada, aralarında "İklim Girişimi 100 "  inisiyatifi üyelerinin olduğu kurumsal yatırımcılarla gerçekleştirilen  istişarelerin ardından, sera etkisi yaratan gaz emisyonlarının azaltılmasına  katkıda bulunmak amacıyla, gelecek yıllarda kömür üretimini artırmama kararı  alındığı duyuruldu.

Açıklamada, şirketin kömür üretimini 2020'den itibaren 2019'daki  üretim miktarıyla sınırlayacağı belirtildi.

Dünyanın en fazla arz çeşitliliğe sahip maden şirketlerinden biri olan  Glencore'un düşük karbonlu ekonomiye geçişte kilit rol oynamayı amaçladığı  vurgulanan açıklamada, "Gelecekte, enerji dönüşümü için elzem ham maddelerin  üretimini arttıracak yatırımlara öncelik vermeyi ve kömür üretim kapasitemizi  genel olarak mevcut seviyelerde tutmayı amaçlıyoruz." ifadesi yer aldı.

Şirket 2019'da kömür üretiminin 145 milyon metreküp olmasını  beklediklerini kaydetti.

Paris Anlaşması olarak anılan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi,  küresel ortalama sıcaklık artışını yüzyıl sonuna kadar sanayi öncesi döneme  kıyasla en fazla 2 santigrat derece fazla tutmayı, ideal olarak da 1,5 derecede  sınırlamayı amaçlıyor. Anlaşma, her ülkenin sera etkisi yaratan gazların salımını  azaltma konusunda kendi hedeflerini belirlemesini ve kendi yaklaşımını  geliştirmesini öngörüyor.

İKLİM GİRİŞİMİ 100

Dünya çapında 300'den fazla kurumsal yatırımcının dahil olduğu ve  toplamda 32 trilyon dolarlık finansal varlığa yön veren İklim Girişimi 100  inisiyatifi, iklim değişikliğine yol açan sera etkisi yaratan gazların salımına  en fazla yol açan 100 global şirketi yatırım gücüyle karbon denetimine zorlarken,  temiz enerjiye geçişte kilit rol oynayabilecek 60 şirkete de yatırım desteği  sağlamayı amaçlıyor.

En Çok Okunan Haberler