Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya`dan önemli açıklamalar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, temel politikalarının rezervleri güçlü tutmak ve güçlendirmek olduğunu belirterek, "Rezerv gelişmelerinin orta vadeli trendlerle takip edilmesi daha sağlıklı analizlere imkan tanır" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya`dan önemli açıklamalar
25.03.2019 Pazartesi 10:33

Güncelleme : 26.03.2019 Salı 12:44

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın, AA muhabirinin Guvernörler Kulübü platformu,  geçen hafta finansal piyasalardaki hareketlilik ve Merkez Bankası rezervlerine  ilişkin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Soru: "Bugün İstanbul’da TCMB olarak önemli bir uluslararası bir  toplantıya ev sahipliği yapıyorsunuz. Guvernörler Kulübü nasıl bir platform? TCMB  burada nasıl bir rol üstleniyor?

Cevap: "Guvernörler Kulübü Orta Asya, Karadeniz Bölgesi ve Balkan  ülkeleri merkez bankaları arasındaki ilişkileri geliştirmek ve teknik iş  birliğini artırmak amacıyla 1998 yılında bankamız öncülüğünde kurulmuştur. Kulüp,  merkez bankalarının küresel ve bölgesel ekonomik gelişmeleri değerlendirdiği,  tecrübelerini paylaştığı ve işbirliği imkanlarını müzakere ettiği önemli bir  platform. Bankamız Kulübün sekretarya hizmetlerini yürütmekte. Halihazırda 26  ülke merkez bankası Guvernörler Kulübünün üyesi."

Soru: "Bugünkü toplantılarda temel görüşme maddeleri neler olacak?  Hangi konular tartışılacak?"

Cevap: "Bugünkü toplantımıza çoğunluğu merkez bankası başkanı  düzeyinde üst seviyede katılım söz konusu. Toplantıda, üye ülke Merkez Bankası  Başkanları tarafından küresel ekonomik ve finansal görünüm, merkez bankaları  kurumsal yönetişimine ilişkin hususlar ve merkez bankalarının politika  etkinliğini artırmak için iletişimde kullanılan araçlar tartışılacak. Ayrıca,  uluslararası kuruluşlardan temsilciler ve akademisyenler konuşma ve sunumları ile  katkı sağlayacaklar."

"CARİ DENGEDE GÜÇLÜ BİR İYİLEŞME TRENDİ GÖZLEMLİYORUZ"

Soru: "Son olarak, geçtiğimiz hafta finansal piyasalarda bir  hareketlilik gözlendi. Merkez Bankası rezervleriyle ilgili konuların da gündeme  geldiğini biliyoruz. Değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?"

Cevap: "Bugün bir basın duyurusu ile piyasalardaki gelişmelere ilişkin  değerlendirmelerimizi kamuoyu ile paylaştık. Öncelikle, iktisadi faaliyet  cephesinde dengelenmenin devam ettiğini söyleyebilirim. Öncü veriler, yurt içinde  ilk çeyrekte ılımlı bir toparlanmaya işaret ediyor. Cari dengede de güçlü bir  iyileşme trendi gözlemliyoruz. Merkez Bankası elindeki tüm araçları fiyat  istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek için kullanmaya devam  ediyor. Para politikası duruşumuzu enflasyonu en kısa sürede tek haneye düşürmeye  odaklı olarak şekillendiriyoruz. Rezervlerle ilgili olarak şunu ifade etmek  isterim. Temel politikamız rezervlerimizi güçlü tutmak ve güçlendirmek.  Geçtiğimiz yıl finansal piyasa oynaklıklarını takiben rezervlerde bir miktar  gerileme gözlenmişti. Ancak, o dönemden bu yana istikrarlı bir artış trendi söz  konusu. Hedefimiz, bu trendi güçlü bir şekilde devam ettirmek. Bu konuda  duruşumuz net. Brüt rezervlerle ilgili dönem dönem dalgalanmalar yaşanması  olağandır. Sıra dışı bir durum söz konusu değil. Rezerv gelişmelerinin orta  vadeli trendlerle takip edilmesi daha sağlıklı analizlere imkan tanır."

En Çok Okunan Haberler