Merkez Bankası yatırımcı, ekonomist ve analistlere sunum yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türkiye`nin son dönem verilerinde ekonomik aktivitedeki iyileşmenin devam ettiğini gözlemlediklerini bildirdi. Sunumda, finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam etmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Merkez Bankası yatırımcı, ekonomist ve analistlere sunum yaptı
05.03.2020 Perşembe 13:10

Güncelleme : 06.03.2020 Cuma 10:35

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 4-5 Mart'ta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısına ilişkin "Türkiye'nin Makroekonomik Görünümü ve Para  Politikası" sunumunu internet sitesinde yayımladı.

Son döneme ilişkin verilerin iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtilen sunumda, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam etmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Sunumda, kredi büyümesi ve kompozisyonundaki gelişmelerin dış denge ve enflasyon üzerindeki etkilerinin yakından takip edildiği vurgulandı.

Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin  gelecek dönemde ılımlı bir seyir izlemesinin makro politika bileşimi açısından  önem arz ettiğinin altı çizilen sunumda, şunlar kaydedildi:

"Enflasyon beklentileri, iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki  gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı  seyretmektedir. Enflasyondaki seyrin yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu  olduğu değerlendirilmektedir. Mevcut para politikası duruşunun hedeflenen  dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruduğu değerlendirilmektedir. Enflasyondaki  düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli  faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından  büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir."

YATIRIMCI TOPLANTILARI

Merkez Bankası, 22 Temmuz 2016'da kamuoyuna duyurulan İletişim  Uygulamalarına İlişkin Basın Duyurusu çerçevesinde yatırımcı, ekonomist ve  analistlerle teknik içerikli görüşmeler yapıyor.

Bu toplantılarda katılımcıların genel makroekonomi, para politikası,  finansal piyasalar, bankacılık gibi çeşitli konulardaki teknik içerikli soruları  cevaplanıyor.

Toplantılar, Merkez Bankasının açık, şeffaf ve eş zamanlı iletişim  politikası uygulamalarını tamamlayıcı nitelikte görülüyor. Yurt dışındaki büyük  finans merkezlerinde de geniş katılımlı yatırımcı toplantıları düzenleniyor.

Söz konusu toplantılar belirli bir takvim çerçevesinde yürütülürken, takvim çerçevesinde belirlenen toplantılara katılmak isteyen kişi veya kurumlar  yatirimci@tcmb.gov.tr veya investor@tcmb.gov.tr adreslerinden e-posta  aracılığıyla katılım taleplerini iletebiliyor.


En Çok Okunan Haberler