`OPEC anlaşması uzarsa petrol 55-65 dolarda sabitlenir`

Rus petrol şirketi Gazprom Neft’in Üst Yöneticisi Aleksandr Dyukov, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı bazı ülkeler arasındaki petrol üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılmasının petrol fiyatlarını varil başına 55 ila 65 dolar seviyesinde tutacağını belirtti.

`OPEC anlaşması uzarsa petrol 55-65 dolarda sabitlenir`
14.06.2019 Cuma 15:15

Güncelleme : 17.06.2019 Pazartesi 10:20

Rus petrol şirketi Gazprom Neft’in Üst Yöneticisi Aleksandr Dyukov, Rus haber kanalı Rossiya 24'e verdiği mülakatta, bu ay sona  erecek OPEC ile OPEC dışı bazı ülkeler arasındaki petrol üretim kısıntısı  anlaşmasına ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Anlaşmaya taraf ülkeler arasındaki müzakerelerin devam ettiğine işaret  eden Dykov, “Taraflar büyük ihtimalle yeni bir anlaşmaya varacak veya her  halükarda mevcut anlaşma devam ettirilecek.” dedi.

Müzakerelerin üretim kısıntısı miktarına ilişkin sürdüğünü vurgulayan  Dykov, “Üretim biraz daha artırılabilir veya kısılabilir, ancak bence bunun fazla  bir önemi yok. Anlaşmanın uzatılması petrol fiyatlarını varil başına 55 ila 65  dolar seviyesinde tutacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid  el-Falih, bir süre önce yaptığı açıklamada, Rusya ile petrol piyasalarına ilişkin  olumlu görüşmeler yaptıklarını belirterek, "OPEC ile OPEC dışı bazı ülkeler  arasında petrol üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılacağına eminim." ifadesini  kullanmıştı.

Petrol fiyatlarında görülen dalgalanmalar nedeniyle OPEC ile başını  Rusya'nın çektiği OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkeler, üretim kısıntısı  anlaşmasına gitmişti. Günlük 1,2 milyon varillik kısıntının öngörüldüğü  anlaşmanın süresi bu ay sona eriyor.
En Çok Okunan Haberler