Perakende satış hacmi azaldı

Perakende satış hacmi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 1,8 azalış gösterdi.

Perakende satış hacmi azaldı
18.06.2019 Salı 10:25

Güncelleme : 19.06.2019 Çarşamba 09:23

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin perakende satış hacmi endekslerini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla  perakende satış hacmi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 1,8 geriledi.

Söz konusu ayda, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3, gıda dışı  satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4,6  azalış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış  hacmi nisanda geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 6,9 azaldı. Bu dönemde gıda,  içecek ve tütün satışları yüzde 2,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç)  yüzde 7,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 11,6 düştü.

PERAKENDE CİRO

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende  ciro nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün  satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,1  artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2 azalış gösterdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro,  nisanda yıllık bazda yüzde 13,3 arttı. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları  yüzde 20,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12,9, otomotiv  yakıtı satışları yüzde 5 artış gösterdi.
En Çok Okunan Haberler