Piyasalar ABD`nin istihdam raporuna odaklandı

Küresel piyasalar dün karışık bir seyir izlemesinin ardından bugün ABD`de açıklanacak mart ayı istihdam raporundaki veriler takip edilecek.

Piyasalar ABD`nin istihdam raporuna odaklandı
05.04.2019 Cuma 09:16

Güncelleme : 05.04.2019 Cuma 15:47

ABD'de dün açıklanan haftalık işsizlik başvurularının beklentilerin  hafif altında kalması sonrası teknoloji hisseleri dışındaki pay piyasalarında  alış ağırlıklı bir seyir izlendi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,64 ve S&P 500  endeksi yüzde 0,21 değer kazanırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,05 düşüş kaydetti.

Avrupa pay piyasalarında Brexit gelişmeleri gündemin odağındaki yerini  koruyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel dün "Almanya tarafı adına söyleyebilirim  ki en son saate kadar anlaşmasız Brexit’i önlemek için elimizden geleni  yapacağız" ifadelerini kullanırken, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ise Brexit  konusundaki her ertelemenin ileriye dönük inanılır ve gerçekçi bir yol içermesi  gerektiğini kaydetti.

Almanya'da dün açıklanan fabrika siparişleri verisinin beklentilerin  çok altında kalmasına karşın DAX endeksi yüzde 0,28 değer kazanırken,  İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,22 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,09  düşüş kaydetti.

Bugün ABD ile Çinli yetkililer arasında yürütülen ticaret  müzakerelerine ilişkin iyimserlikle kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi  yüzde 0,3 değer kazandı. Hindistan Merkez Bankasının dün beklentiler  doğrultusunda faiz indirimine gitmesi sonrası bugün Sensex endeksi yüzde 0,3  yükselirken, Çin'de resmi tatil nedeniyle piyasalarda işlem gerçekleştirilmiyor.

Yurt içinde dün alış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da,  banka pay piyasaları öncülüğünde ralli yapan BIST 100 endeksi, günü yüzde 4,13  yükselişle 98.337 puandan tamamladı. Dün yüzde 0,6 düşüşle 5,5923'ten kapanan  dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 5,6120 seviyesinde işlem  görüyor.

Analistler, dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu  Standard&Poor’s’un gelişmekte olan ülkelerle ilgili analistlerle gerçekleştirdiği  toplantıda, Türkiye'de borç çevirme konusunda kısa vadede önemli bir risk  görülmediğinin kaydedilmesi ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD)  Türkiye’de sorunlu krediler alanındaki çalışmalarını derinleştireceği  açıklamasının bankacılık hisselerini desteklediğini söyledi.

Bugün ABD'de açıklanacak mart ayı istihdam raporundaki tarım dışı  istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar verilerinin takip edileceğini  ifade eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 99.300 ve 100.700  seviyelerinin direnç, 97.000 puanın destek konumunda olduğunu dile getirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.30 İngiltere mart ayı konut fiyatları

15.30 ABD, mart ayı tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatli  kazançlar

17.00 Türkiye, mart ayı Hazine nakit gerçekleşmeleri
 

En Çok Okunan Haberler