Piyasalar işsizlik verisine odaklandı

Küresel piyasalar yeni haftaya pozitif başlarken, yurt içinde bugün açıklanacak işsizlik verisi takip edilecek.

Piyasalar işsizlik verisine odaklandı
15.04.2019 Pazartesi 09:19

Güncelleme : 15.04.2019 Pazartesi 09:51

ABD'de geçen hafta açıklanan mart ayı çekirdek enflasyon verisinin  yüzde 2'ye gerilemesinin ABD Merkez Bankasının (Fed) "güvercin" politikasını  desteklemesi, pay piyasalarının pozitif bir seyir izlemesini sağladı. Şimdiye  kadar açıklanan şirket bilançolarının da genel olarak beklentileri karşılaması  ile cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 1,03, S&P 500 endeksi yüzde 0,66 ve Nasdaq  endeksi yüzde 0,46 değer kazandı.

ABD ile Çinli yetkililer arasında devam eden ticaret müzakerelerine  ilişkin iyimserlik devam ederken, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamaları  sonrası bu hafta ABD ile Japonya arasında da ticaret müzakereleri yapılacağı  beklentileri kuvvetlendi.

Analistler, Brexit’in ertelenmesi sonrası yatırımcıların ticaret  müzakerelerine odaklandığını belirterek, açıklanacak şirket bilançoları ve  makroekonomik verilerin de piyasaların kısa vadeli yönü üzerinde belirleyici  olacağını kaydetti.

Avrupa tarafında, Brexit tarihinin 31 Ekim'e kadar ertelenmesi  piyasaların şimdilik iç dinamiklere dönmesini sağladı. Cuma günü Almanya'da DAX  endeksi yüzde 0,54, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,26 ve Fransa'da CAC 40  endeksi yüzde 0,31 yükseliş kaydetti.

Analistler, geçen hafta Avrupa Merkez Bankasının (ECB) beklentiler  doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmadığını hatırlatarak, ECB Başkanı Mario  Draghi'nin Uzun Vadeli Refinansman İşlemleri (TLTRO) hakkında detay vermediğini  söyledi.

Geçen haftanın son işlem gününde ABD ve Avrupa piyasalarındaki pozitif  seyir Asya borsaları ile yeni haftaya da taşındı. Kapanışa yakın Japonya'da  Nikkei 225 endeksi yüzde 1,4, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 değer  kazandı.

Yurt içinde, geçen hafta döviz kurlarındaki yükseliş eğiliminin  negatif etkisiyle Borsa İstanbul'da satıcılı bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi,  cuma günü yüzde 0,1 ve haftalık bazda yüzde 2,84 değer kaybederken, haftayı yüzde  2,40 yükselişle 5,7755'ten kapatan dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın  açılışında 5,80'in üzerini test etmesinin ardından 5,7970 seviyesinde dengelendi.

Analistler, yurt içinde bugün açıklanacak işsizlik ve yarınki sanayi  üretimi verilerinin takip edileceğini aktararak, yurt dışında, veri takviminin  çarşamba gününden itibaren ABD'de dış ticaret ve Euro Bölgesi enflasyon verileri  ile hareketleneceğini kaydetti.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 95.000 seviyesinin destek, 97.200  puanın direnç konumunda olduğunu belirten analistler, dolar/TL'de ise 5,8000 ve  5,8450 dirençlerinin takip edileceğini bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, ocak ayı iş gücü istatistikleri

15.30 ABD, nisan ayı New York Fed imalat endeksi

En Çok Okunan Haberler