Piyasalar jeopolitik gelişmelere odaklandı

Küresel piyasalar, ABD ve Çin arasındaki ticaret hamlelerinin yanı sıra Körfez`de artan gerilim nedeniyle jeopolitik gelişmelere de odaklandı.

Piyasalar jeopolitik gelişmelere odaklandı
20.05.2019 Pazartesi 09:26

Güncelleme : 20.05.2019 Pazartesi 15:33

ABD ve Çin tarafından atılan adımlar sonrası ticaret savaşı endişeleri  artarken, ABD'nin İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla  Bombardıman Görev Gücü'nü Körfez'e sevk etmesi ve taraflardan gelen açıklamalar,  bölgenin bir süre daha risk unsuru olarak öne çıkacağına işaret ediyor.

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr,  ülkesinin İran ile savaş istemediğini ancak herhangi bir tehdide güçlü ve kararlı  bir şekilde karşılık vereceğini belirtirken, ABD Başkanı Donald Trump ise İran'ı  bir kez daha tehdit ederek, "Eğer İran savaşmak istiyorsa bu İran'ın resmen sonu  olur." ifadesini kullandı.

Geçen hafta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran'ın BAE açıklarında 4  ticaret gemisine sabotaj yaptığını iddia etmişti. Suudi Arabistan Kralı Selman  bin Abdulaziz, yaşanan gelişmeler üzerine Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Arap  Birliği üyesi ülkelerin liderlerini, Mekke şehrinde 30 Mayıs'ta olağanüstü  düzenlenmesi planlanan iki zirveye davet etti.

Jeopolitik gelişmeler gündemi meşgul ederken, Trump'ın ticaret  savaşına yeni bir boyut kazandıran telekomünikasyon ağına ilişkin "ulusal acil  durum" ilanı, özel şirketler üzerinden yayılıyor. Trump'ın adımı sonrası ABD'li  teknoloji şirketlerinin bazıları, Çinli Huawei firması ile iş yapmayacaklarını  açıkladı.

Analistler, bu hafta ticaret savaşı ve jeopolitik gelişmelerin  piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ederek, veri gündeminin ise  haftanın ikinci yarısında hareketleneceğini söyledi. Çarşamba günü ABD Merkez  Bankası, perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası toplantı özetlerinin  yayımlanacağını anımsatan analistler, pay piyasalarında özellikle teknoloji  şirketlerinde sert dalgalanmalar olabileceğini kaydetti.

Cuma günü ABD'de açıklanan tüketici güven endeksindeki yükselişe  karşın Dow Jones endeksi yüzde 0,38, S&P 500 endeksi yüzde 0,58 ve Nasdaq endeksi  yüzde 1,04 değer kaybetti.

Avrupa borsalarında da satış ağırlıklı bir seyir izlenen cuma gününde,  avro/dolar paritesi düşüş eğilimini sürdürerek 1,1150'ye geriledi. Almanya'da DAX  endeksi yüzde 0,58, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,07 ve Fransa'da CAC 40  endeksi yüzde 0,18 değer kaybetti.

Asya piyasaları, yeni haftaya karışık bir görünümle başladı.  Japonya'da açıklanan verilere göre, sanayi üretimi martta beklentilerin altında  kalırken, ilk çeyrek büyümesi yüzde 2,1 ile tahminlerin üzerinde gerçekleşti.  Verilerin ardından kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksinin yüzde 0,3  yükselmesine karşın Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,9 geriledi.

Yurt içinde, geçen haftanın son işlem gününde pay piyasalarında  satıcılı bir seyir izlenirken, dolar/TL günü yüzde 0,16 yükselişle 6,0554'ten  kapandı. BIST 100 endeksi cuma günü yüzde 0,47, haftalık bazda ise yüzde 1,96  değer kaybederek günü 86.796 puandan tamamladı.

Analistler, artan jeopolitik gerilim ve ticaret savaşı endişelerinin  piyasalar üzerinde baskı oluşturduğunu belirterek, teknik açıdan BIST 100  endeksinde 85.500 seviyesinin destek, 89.500'ün direnç konumunda olduğunu  kaydetti. Bugün dolar/TL'nin bankalararası piyasanın açılışında 6,07 seviyesinde  işlem gördüğünü dile getiren analistler, 6,10'un önemli direnç konumuna geldiğini  bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, mart ayı uluslararası yatırım pozisyonu

10.00 Türkiye, nisan ayı Yurt Dışı üretici Fiyat Endeksi

11.00 Euro Bölgesi, mart ayı cari işlemler dengesi

En Çok Okunan Haberler