Rusya ekonomisini dolarsızlaştırmaya devam ediyor

Rusya Merkez Bankası’nın, 2018’in ikinci çeyreğinde 100 milyar dolarlık rezervini yuan ve euroya çevirdiği bildirildi.

Rusya ekonomisini dolarsızlaştırmaya devam ediyor
11.01.2019 Cuma 09:14

Güncelleme : 12.01.2019 Cumartesi 09:20

Rusya Merkez Bankası tarafından yayımlanan "Yabancı Para ve Altın  Varlık Yönetimi Konusundaki Faaliyetlerin Değerlendirmesi" adlı raporda, ülkenin  uluslararası rezervlerindeki pay dağılımı değerlendirildi.

Rusya’nın uluslararası rezervlerinde doların payı, geçen yılın ikinci çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine kıyasla 24,4 puanlık düşüşle yüzde 21,9’a  gerilerken, euronun payı 6,9 puanlık yükselişle yüzde 32’ye, yuanın payı 0,1  puanlık artışla yüzde 14,7’ye yükseltildi.

Böylelikle toplam 100 milyar dolarlık rezerv euro ve yuan para  birimlerine çevirilirken, doların Rusya'nın rezervlerindeki payı tarihin en düşük  seviyesine geriledi.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, bir  süre önce yaptığı açıklamada, ülkedeki petrol ve doğal gaz şirketlerinin  ödemelerindeki doların payını azaltmaya yönelik planlarını yakında hükümete  sunacaklarını bildirmişti.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin de Rusya Maliye  Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası ile birlikte ülke ekonomisinin  “dolarsızlaştırılması” için çeşitli adımlar atılacağını duyurmuştu.

Merkez Bankası ve Rus hükümeti tarafından yönetilen döviz, para, IMF  rezerv pozisyonu, altın ve diğer rezerv varlıklardan oluşan ülkenin uluslararası  rezervleri, ağustos 2008'de 598 milyar dolarla tarihinin en yüksek seviyesine  ulaşmıştı.
 

En Çok Okunan Haberler