SOCAR Türkiye`nin depolama kapasitesi artacak

SOCAR Türkiye’nin ürün depolama kapasitesinin 2,5 milyon metreküpe ulaşacağı bildirildi.

SOCAR Türkiye`nin depolama kapasitesi artacak
25.09.2019 Çarşamba 15:15

Güncelleme : 26.09.2019 Perşembe 11:22

SOCAR Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada, STAR Rafineri’nin Aliağa’daki Özel Endüstri Bölgesi statüsü bulunan arazisindeki ham madde bitmiş ürün depolama kapasitesini artıracak SOCAR Depolama Terminali Tank Genişleme Projesi ile STAR Rafineri Ham Petrol ve Petrol Ara Ürün Tankları Projesi’nin temellerinin atıldığı belirtildi.

SOCAR Depolama Terminali Tank Genişleme Projesi'nin toplam 335 bin metreküplük 12 tanktan oluştuğu ifade edilen açıklamada, yeni genişleme projesiyle bu miktarın 535 bin metreküpe ulaşacağı ve böylece söz konusu tesisin  Türkiye’nin 5 büyük depolama terminalinden biri olacağı kaydedildi.

Açıklamada, STAR Rafineri Ham Petrol ve Petrol Ara Ürün Tankları  Projesi'nin de rafinerinin depolama kapasitesini artıracağı ve operasyonel esneklik sağlayacağı vurgulanarak, "Yeni yatırımlarla SOCAR Türkiye’nin ve müşterilerinin kullanabileceği depolama kapasitesi 2,5 milyon metreküpe ulaşacak.  İki adet 134 bin 500 metreküplük ham petrol tankı ve 2 adet 36 bin 500  metreküplük petrol ara ürün tankı olarak planlanan, toplam 342 bin metreküp  depolama imkanı sağlayacak projenin, 2021 yılında tamamlanması hedefleniyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, şirketin petrol, doğal gaz ve petrokimya alanlarında yatırımlarını sürdürdüğünü  belirterek, "Faaliyetlerimizin önemli bir ayağını teşkil eden petrokimya  yatırımlarımız Azerbaycan ekonomisi için katma değer yaratarak uzun dönemli gelir kaynağı oluşturmakta, aynı zamanda bölgeye ve Türkiye’ye büyük katkı  sağlamaktadır. Bu kapsamda Petkim, son 10 yılda 47,2 milyar liralık toplam ciroya  ve 4 milyar liradan fazla toplam kara ulaştı." ifadelerini kullandı.

STAR Rafineri’de ise 4 milyon ton ham petrol işlendiğini ve yıl sonunda bu miktarın 8 milyon tona ulaşacağını aktaran Abdullayev, şunları kaydetti:

"Depolama tesislerindeki kapasite artışı, STAR Rafineri’nin verimliliğine önemli katkı sağlayacak. Azerbaycan ve Türkiye arasında yüzyıllardır süregelen dostluk, iki ülkenin cumhurbaşkanlarının iradesi ve büyük desteğiyle ekonomik anlamda da büyük aşama kat etti. Gelecekte iki ülkenin  birlikteliğini ve buna bağlı olarak ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz."
En Çok Okunan Haberler