Son 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi, şubatta son altı ayın en yüksek seviyesi olan 46,4`e çıktı.

Son 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı
01.03.2019 Cuma 10:44

Güncelleme : 01.03.2019 Cuma 14:35

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından Türkiye ve İstanbul İmalat PMI anketlerinin Şubat 2019  sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50'nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde  iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, ocakta 44,2 olarak ölçülen İSO  Türkiye İmalat PMI, şubatta son altı ayın en yüksek düzeyi olan 46,4'e ulaştı.  Ancak faaliyet koşullarındaki yavaşlama eğilimi 11'inci ayı geride bıraktı.  Manşet endeksteki eğilime paralel olarak üretim de ocak ayına kıyasla daha düşük  oranda geriledi. Yeni siparişlerdeki yavaşlama üst üste 5'inci ay olacak şekilde  hız kesti. Yeni ihracat siparişlerinin büyüme bölgesine geçmesi, toplam yeni iş  akışını destekledi.

Yeni siparişlerin yavaş seyri, firmaların şubat ayında da istihdam  azaltmasına neden oldu. Yine de yedi aydır devam eden bu süreçte en sınırlı  istihdam azalışı şubatta gerçekleşti.

İmalatçılar satın alma faaliyetlerini şubat ayında azaltırken hem  girdi hem de nihai ürün stoklarında azalma kaydedildi.

İSTANBUL İMALAT PMI ŞUBATTA 46,7 SEVİYESİNE ÇIKTI  

Yılın ilk ayında 46,3 olarak ölçülen İSO İstanbul İmalat PMI, şubat  ayında 46,7 olarak kaydedilerek İstanbul imalat sektörünün faaliyet koşullarında  yavaşlamanın devam ettiğine işaret etti. Ancak PMI ocak ayına göre şubatta artış  kaydederek yavaşlamanın üst üste 5'inci ay hız kestiğini gösterdi.

Türkiye ekonomisindeki zorlu piyasa koşulları, İstanbul  imalatçılarının yeni siparişlerinin şubatta üst üste 7'inci ay yavaşlamasına yol  açtı. Ancak bu yavaşlama hız kesmeye devam etti ve söz konusu yedi aylık dönemin  en düşük oranında gerçekleşti.

Yeni ihracat siparişlerinde de azalma meydana gelmekle birlikte bu  azalış toplam yeni siparişlerdekine kıyasla daha düşük oranda kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IHS Markit Direktör Yardımcısı  Andrew Harker, "Türkiye ekonomisinde devam eden zorluklar imalat sektörünün şubat  ayında da yavaşlamasına neden oldu. Bununla birlikte, yeni ihracat siparişlerinin  büyüme bölgesine geçmesi başta olmak üzere, bazı iyileşme işaretleri kaydedildi.  Toplam yeni siparişlerdeki yavaşlamanın hız kesmesi, sektörün toparlanmaya biraz  daha yaklaştığını gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu. 

En Çok Okunan Haberler