SPK`dan borsaların yönetim kurulu üyeliği şartlarında düzenleme

Sermaye Piyasası Kurulu, borsalar ve piyasa işletici ortaklıklarına, yönetim kurulu üyelerinin en az üçte birinin sermaye piyasalarında mesleki deneyime sahip olması şartı getirdi.

SPK`dan borsaların yönetim kurulu üyeliği şartlarında düzenleme
20.03.2019 Çarşamba 09:33

Güncelleme : 20.03.2019 Çarşamba 17:24

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), Borsalar ve Piyasa İşleticilerinin Kuruluş, Faaliyet, Çalışma  ve Denetim Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik  bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan değişiklikle, yönetmeliğin borsalar ve piyasa işletici  ortaklıkların yönetim kurulu üyelerinin sahip olması gereken eğitim ve  deneyimlerini belirleyen ilgili maddeye, "Yönetim kurulu üyelerinin en az üçte  birinin on yıllık sermaye piyasaları mesleki deneyimine sahip olması gerekir."  ifadesi eklendi.

Yapılan değişiklikle yönetmeliğin 16'ncı maddesinin birinci fıkrası  şöyle oldu:

"Yönetim kurulu üyelerinin yükseköğretim kurumlarının dört yıllık  bölümlerinden mezun tercihen işletme, iktisat, maliye, kamu yönetimi,  uluslararası ilişkiler, hukuk, mühendislik, sermaye piyasaları veya bankacılık  alanlarında lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş ve yükseköğrenim sonrası en az  on yıllık mesleki deneyime sahip olmaları zorunludur. Yönetim kurulu üyelerinin  en az üçte birinin on yıllık sermaye piyasaları mesleki deneyimine sahip olması  gerekir."
 

En Çok Okunan Haberler