STAR Rafineri`ye `en iyi finansal proje yönetimi` ödülü

SOCAR Türkiye`nin iştiraki STAR Rafineri, İngiltere merkezli finans ve iş analizi dergisi International Finance Publications tarafından finans kategorisinde "en iyi finansal proje yönetimi" ödülüne layık görüldü.

STAR Rafineri`ye `en iyi finansal proje yönetimi` ödülü
22.01.2019 Salı 10:17

Güncelleme : 22.01.2019 Salı 12:16

Şirketten yapılan açıklamaya göre, International Finance Publications  finans ve iş analizi dergisi Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Afrika'da 10 kategoride ödül verdi.

Her yıl verilen ödüllerde STAR Rafineri, finans kategorisinde "en iyi  finansal proje yönetimi" ödülünün sahibi oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut  İlter, toplam yatırım bedeli 6,3 milyar dolar olan şirketin 3,3 milyar dolarlık  kısmının proje finansmanı kredisi şeklinde, kalan kısmının ise öz kaynaklarla  karşılandığını belirtti.

Projede kredi miktarı, süresi ve kaynakları bakımından ilklere imza  attıkları finansman paketinin, bugüne kadar kendilerine birçok ödül  kazandırdığını bildiren İlter, şunları kaydetti:

"International Finance Awards kapsamında layık görüldüğümüz bu ödül  ise proje finansmanımızı 5 yıl boyunca sözleşme kurallarına uygun, etkili ve  başarılı yürütmemiz nedeniyle verildi. Gerek inşaat aşamasında yarattığı istihdam  hacmiyle gerekse çok kaynaklı ve en iyi yönetilen proje finansmanıyla hayata  geçen, Türkiye ve Azerbaycan’a prestij ve değer katan rafinerimiz artık ürettiği  katma değerli ürünlerle de ekonomiye fayda sağlayacak."

Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesiyle, Türkiye'nin  senelik yaklaşık 38 milyon ton petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25'ini tek başına  karşılayacak olan STAR Rafineri, dizel, jet yakıtı ve nafta gibi stratejik  ürünlerin ithalatını azaltarak cari açığın yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar  düşürülmesine katkı sağlayacak.

En Çok Okunan Haberler