Suç gelirleriyle ilgili bankacılık işlem kayıtlarında değişiklik açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle suç gelirleriyle ilgili bankacılık işlem kayıtlarında değişikliğe gidilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Suç gelirleriyle ilgili bankacılık işlem kayıtlarında değişiklik açıklaması
14.04.2020 Salı 14:21

Güncelleme : 14.04.2020 Salı 15:44

TBB'nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele konusunda küresel standartları belirleyen Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF), Kovid-19 salgınıyla birlikte dijital ortamda artan  finansal işlemler sonucu ortaya çıkan dolandırıcılık, kara para aklama, terörün  finansmanı gibi risklere karşı gerekli adımların atılması yönünde çağrı yaptığı bildirildi.

Bankalar nezdinde gerçekleştirecek işlemlerin normal akış süreci içerisinde devam edeceği vurgulanan açıklamada, "Herhangi bir kısıtlama ya da  işlemlerin durdurulması söz konusu değildir. FATF'nin tavsiyesi kapsamında sadece  gerçek kişi müşterilerin 1 milyon TL ve muadili döviz ve üzerindeki yurt dışına  para transferlerinin Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’na yapılmakta olan mutad bildirimleri bir gün öncesine çekilmiştir." ifadelerine yer  verildi.

En Çok Okunan Haberler