Suudi Arabistan`dan petrol çağrısı

Suudi Arabistan hükümeti, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dışında kalan, Rusya önderliğindeki bazı petrol üreticisi ülkelerden oluşan "OPEC" grubuna, üretimlerini azaltma kararına uyma çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan`dan petrol çağrısı
13.05.2020 Çarşamba 11:51

Güncelleme : 14.05.2020 Perşembe 09:03

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan habere göre, hükümetten  yapılan yazılı açıklamada, petrol üretimini azaltma kararına uyulması ve üretimin  daha da düşürülmesine yönelik adımların, küresel petrol piyasaları için istenen  dengenin yeniden sağlanmasına katkıda bulunduğu belirtildi.

Suudi Arabistan'ın küresel petrol piyasasındaki istikrarı desteklemeye  kararlı olduğu ifade edilen açıklamada, bu bağlamda Riyad yönetiminin, pazartesi  günü anlaşmada belirlenen azaltma oranına ek olarak petrol üretimini günde 1  milyon varil daha düşüreceğini açıkladığına işaret edildi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı pazartesi günü, haziran ayının  başındaki gönüllü indirimin uygulanmaya başlamasıyla ülkenin petrol üretiminin  günlük 7,5 milyon varil olacağını belirtmişti.

Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ve Rusya'nın başını çektiği OPEC   ülkeleri, 1 Mayıs'tan itibaren günlük ham petrol üretimlerini 9,7 milyon varil  azaltma kararını uygulamaya başlamıştı.

Petrol fiyatları, 1 Mayıs'ta başlanan kesintilere ek olarak Suudi  Arabistan’ın üretimini 1 milyon varil azaltacağını ve diğer bazı üreticilerin de  benzer kesintilere gideceklerini açıklamalarıyla az da olsa toparlanma eğilimi  göstermişti.

Dünya genelinde ülkelerin, corona virüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele  tedbirlerini gevşeterek ekonomilerini canlandırmaya çalışmaları da fiyatları  destekleyici etki oluşturmuştu.
En Çok Okunan Haberler