TBB`den finansal okuryazarlık sitesi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), finansal okuryazarlık düzeyinin artırılması amacıyla yeni internet sitesini kullanıma açtı.

TBB`den finansal okuryazarlık sitesi
29.03.2019 Cuma 11:41

Güncelleme : 30.03.2019 Cumartesi 11:14

Türkiye Bankalar Birliği'nden (TBB) yapılan açıklamaya göre TBB, bankaların önem ve etkinliğinin  arttığı bu dönemde, farklı meslek grupları ve bireylerin finansal okuryazarlık  düzeylerini artırmak amacıyla hazırladığı yeni internet sitesini kullanıma açtı.

İlk etapta özellikle bankacılık ve finans alanında uzmanlaşmayı veya  bilgi birikimini artırmayı amaçlayan muhabirlere yönelik hazırlanan eğitim  videolarında, bankalar ve bankacılık faaliyetlerini tanıtmak ve genel olarak  bankaların işleyiş mekanizması konusunda bilgi vermek hedeflendi.

Sitedeki "Online Eğitim" sekmesi altından ulaşılan eğitim modülünde;  bankaların ekonomideki rolü, bankalar nasıl kaynak sağlar ve bunları nasıl  kullanır, risklerini nasıl yönetir, sermaye yeterlilik oranı (rasyosu) nasıl  hesaplanır ve neyi ifade eder, bankalarda kârlılık analizi nasıl yapılır, bir  banka hastalığı ‘likidite riski’ ve yönetimi gibi başlıklarda bilgilendirici  videolar yer alıyor.

Sitede ayrıca, finansal okuryazarlık kavramına dair temel bilgilere,  Türkiye ve dünyadan karşılaştırmalı verilere yer veriliyor. Kullanıcılar  ‘finansal okuryazarlık seviye ölçme anketi’ ile mevcut bilgilerini sınama imkânı  bulabiliyor.

Daha sonraki etaplarda bankacılar ve öğrencilere yönelik eğitim  modüllerinin de ekleneceği Finansal Okur Yazar adlı sitenin finansal sistem ve  bankacılık sektörü hakkında faydalı bir kaynak olması hedefleniyor.

Siteye "finansalokuryazar.tbb.org.tr" veya "foy.tbb.org.tr"  adreslerinden erişim sağlanabiliyor.
 

En Çok Okunan Haberler