TCMB`den önemli açıklama! Toparlanma başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ekonomide kademeli açılma adımları ile birlikte iktisadi faaliyetteki toparlanmanın mayıs ayı itibarıyla başladığını bildirdi.

TCMB`den önemli açıklama! Toparlanma başladı
09.07.2020 Perşembe 17:33

Güncelleme : 10.07.2020 Cuma 11:36

TCMB'den 200’e yakın yerli ve yabancı katılımcının yer aldığı  yatırımcı toplantısına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, videokonferans  toplantısında Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası konulu bir sunum  gerçekleştirildiği belirtildi.

Ekonomide kademeli açılma adımları ile birlikte iktisadi faaliyetteki  toparlanmanın mayıs ayı itibarıyla başladığı kaydedilen açıklamada, yakın dönemde  uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirlerin, ekonominin üretim potansiyelini  destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine  katkı yaptığı ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye’de sağlık sisteminin diğer ülkelere göre güçlü  yapısının yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz  etkilerini sınırladığı bildirilerek, ihracatın öngörülenden daha güçlü bir  şekilde toparlanmakta olduğu ve yılın ikinci yarısında daha olumlu bir cari  işlemler dengesi görünümünün beklendiği belirtildi.

TCMB açıklamasında, Kovid-19 salgını süreci ile ilgili olarak birim  maliyetlerdeki artışların çekirdek enflasyon trendinde bir artışa yol açsa da  yılın ikinci yarısında normalleşme süreci ile birlikte talep yönlü  dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği vurgulandı. Videokonferansta sunumun ardından katılımcılarının sorularının yanıtlandığı kaydedildi.
En Çok Okunan Haberler