TCMB`nin faiz indirimine devam etmesi bekleniyor

Commerzbank Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası`nın (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) ileri aylarda yüzde 7,25`e kadar çekebileceği öngörüsünde bulundu.

TCMB`nin faiz indirimine devam etmesi bekleniyor
21.05.2020 Perşembe 16:17

Güncelleme : 22.05.2020 Cuma 09:56

TCMB Para Politikası Kurulu,  politika faizini 50 baz puan düşürerek  yüzde 8,75'ten yüzde 8,25'e çekti. Karar piyasaların beklentileri doğrultusunda  gerçekleşti.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Commerzbank  Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, TCMB'nin politika  faizini 50 baz puan düşürmesinin beklentileri doğrultusunda olduğunu belirterek,  "75 baz puanlık bir indirim de olsa sürpriz olmazdı" ifadelerini kullandı.

Ghose,  TCMB'nin politika faizini ileri aylarda yüzde 7,25'e kadar  çekebileceğini bunun da 2-3 faiz indirimi daha olabileceği anlamına geldiğini  aktardı.

Avrupa'da tedbirlerin hafifletilmesiyle Türkiye'de ihracatın  toparlanması durumunda TL'de önemli derecede iyileşmeler görülebileceğini ifade  eden Ghose ancak ihracatın yükseliş göstermemesi durumunda bunun problem  oluşturabileceğini dile getirdi.

"50 BAZ PUANLIK İNDİRİM BEKLENTİLER DOĞRULTUSUNDA GERÇEKLEŞTİ"

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell de 50 baz puanlık  indirimin beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini kaydetti. Dolar/TL'nin rekor   7,2692 seviyesinden 6,80 seviyelerine kadar gerilediğine dikkati çeken Rendell,  TCMB ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarının yükseltilmesinin piyasa  hassasiyetini desteklediğini vurguladı.

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix  Kalen ise politika faizinin yüzde 7,75'e inebileceği öngörüsünde bulundu.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason  Tuvey de Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarının yükseltilmesi ve Japonya  Başbakanı Abe Şinzo'nun tıbbi ve finansal anlamda  destek vermeye istekli ve  hazır olduğunu belirtmesiyle haziran toplantısında bir faiz indiriminin daha  önünün açıldığını söyledi.

Tuvey, politika faizinin bundan sonra 50 baz puan indirilerek yüzde  7,75'e çekilebileceğini belirtti.
En Çok Okunan Haberler