Tekstil ihracatında hedef, Cumhuriyet tarihi rekoru

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, bu yıl ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmak istediklerini belirterek, "28 milyar dolar ihracat hedefi koyduk. İnşallah bunu yakalayacağız." dedi.

Tekstil ihracatında hedef, Cumhuriyet tarihi rekoru
14.03.2019 Perşembe 12:37

Güncelleme : 14.03.2019 Perşembe 13:19

Öksüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tekstilin en önemli  sektörlerden biri olduğunu söyledi. Yaklaşık 1 milyon kişiye iş imkanı sağladıklarını, perakende  sektörüyle birlikte bu rakamın 2 milyon kişiyi geçtiğini belirten Öksüz, şöyle  devam etti:
 
"27 milyar dolarlık ihracatımız var. Dünyada da söz sahibi bir  sektörüz. Dünyanın en büyük altıncı tedarikçisiyiz. Her yıl Türkiye'ye 15,5  milyar dolar net döviz girdisi sağlıyoruz. 2019'da tekstil ihracatında Cumhuriyet  tarihinin rekorunu kırmak istiyoruz. 28 milyar dolar ihracat hedefi koyduk.  İnşallah bunu yakalayacağız. Dünyadaki ekonomik durum, ihracat yapılan ülkelerin  alım gücü bunda önem arz ediyor."
 
Net ihracatçı olduklarına işaret eden Öksüz, "Bizim en fazla ithal  ettiğimiz ürünler ham maddemiz. Ham maddeye çok ciddi döviz ödüyoruz. Türkiye'de  bunun üretimini artırırsak, pamuk, polyester ve sentetik elyafları artırırsak dış  ticaret fazlamız olacaktır." dedi.

"Neredeyse ihracat yapmadığımız ülke yok"
 
Öksüz, tekstil sektörünün neredeyse ihracat yapmadığı ülke  bulunmadığını dile getirirken şunları kaydetti:
 
"Avustralya, Güney Amerika, Japonya gibi pazarlarda ihracatı artırma  hedefimiz var. Avrupa'da her zaman en önlerde olmak istiyoruz. Geri adım  atmamamız lazım. Coğrafi avantajımız söz konusu. Bir de Afrika pazarı önemli.  Hızla ihracatı artırdığımız bir pazar. Rusya yine çok önemli. Rusya'da ticari  avantaj sağlarsak, serbest ticaret anlaşması gibi bir ayrıcalık olursa  ihracatımız çok ciddi artar. Ocak ve şubat aylarında ihracatta düşüş yaşadık  ancak mart ve nisanda toparlanma olacak. Özellike Avrupa pazarında stokların  fazla olması, müşterilerimizin biraz frene basması düşüşe neden oldu ama kısa  sürede toparlanacağız. 2018'de ihracatımız 2017'ye göre yüzde 4 arttı. 2019'da da  bu artışı sağlayacağız."

En Çok Okunan Haberler