Telefon dolandırıcılarına BTK freni

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, "kefilsiz ve şartsız kredi verileceği" veya "hediye kazanıldığı" gibi gerçeği yansıtmayan mesajlardan dolayı tüketicilerin yaşadığı mağduriyetin önlenmesi amacıyla bazı kararlar aldı. Abone onayının olmadığı hatlarda, 888/898`li katma değerli elektronik haberleşme hizmeti kapatılacak ve bu konuda aboneler ücretsiz bilgilendirilecek.

Telefon dolandırıcılarına BTK freni
03.04.2019 Çarşamba 10:00

Güncelleme : 03.04.2019 Çarşamba 13:44

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim  Kurumuna (BTK) 888/898'li katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaralarına  ilişkin farklı kanallardan çok sayıda şikayet başvurusunda bulunuldu. 
 
Hatlardan tüketicilere gönderilen mesajlarda, "kefilsiz ve şartsız  kredi verileceği" veya "hediye çeki kazanıldığı" gibi ifadeler kullanılarak,  abonelerin 888/898'li numaraları aramaya yönlendirildiğine ilişkin şikayetleri  değerlendiren kurum bünyesindeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, bu  numaraları arayan tüketicilere mesaj içeriğinde vadedilen hizmetler sunulmaksızın  yüksek faturaların oluşması sonucu yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla  konuyu gündemine aldı.
 
Yeni abonelere bu hatlar kapalı
 
Kurul kararıyla hatların 888/898'li katma değerli elektronik  haberleşme hizmet numaralarına açık olmasına ilişkin çağrı merkezi, çevrim içi  işlem merkezi, kısa mesaj kanalıyla veya yazılı başvuru yoluyla onayı bulunmayan  abonelerden onay alınması için 2 aylık süre tanındı ve bu süre doldu. 888/898'li  numara işletmecilerinin, onay alamadıkları hatları, kendilerine yönelik aramalara  karşı kapatmaları gerekiyor. Yeni abonelikler için de hatlar 888/898'li  numaralara kapalı olacak.
 
Abonelerin çağrı merkezi, çevrim içi işlem merkezi, kısa mesaj  kanalıyla veya yazılı başvuru yoluyla onayları alınan hatlar, bu numaralara açık  hale getirilecek. Abonelere, tercihlerinde belirtilen yöntemlerle her zaman  değişiklik  yapma hakkı tanınacak.
 
Anılan numaraları arayan abonelere, hatlarının 888/898'li numaralara  kapalı olduğu bildirilerek, açık hale getirilmesi yöntemleri ücretsiz  iletilecek.
 
Kurul kararı kapsamında abone onayları kayıt altına alınarak  saklanacak.
 

En Çok Okunan Haberler