`Ticaret ihtilafları, AB ve ABD arasındaki gergin ilişkiler en büyük risk`

Alman Kamu Bankaları Birliği sermaye piyasası uzmanlarından yapılan ortak açıklamada, bu yıl ekonomiler için en büyük risklerin küreselleşen ticaret ihtilafları, özellikle AB ve ABD arasındaki gergin ilişkilerden geleceği belirtildi.

`Ticaret ihtilafları, AB ve ABD arasındaki gergin ilişkiler en büyük risk`
28.03.2019 Perşembe 16:08

Güncelleme : 29.03.2019 Cuma 09:17

Açıklamada, Brexit ve özellikle Almanya'daki sanayi üretiminde  yavaşlamanın Avrupa'da belirsizlik oluşturduğu belirtildi.

Uzmanların, "Alman ekonomisinin bu yıl yüzde 0,7 ile yüzde 1,3  arasında büyüyeceği tahminine ve Avrupa'nın en büyük ekonomisinde resesyon  tehlikesi öngörmediği" değerlendirmesine yer verilen açıklamada, şunlar  kaydedildi:

"Bu yıl zayıf büyümenin ardından 2020’de Alman ekonomisinin önemli  ölçüde toparlanarak yüzde 0,8 ile yüzde 1,8 arasında büyüyeceği öngörüldü.  Almanya’da enflasyonun bu yıl yüzde 2,5’e yükselmesi beklenirken, Alman devlet  tahvillerinin getirisinin gelecek 2 ayda yüzde 0,3’e yükseleceği hesaplandı.  Alman ekonomisinin ihracata dayanması sorun oluşturdu. Özellikle kimya ve  otomobil sektörü, küresel ticaret ihtilaflarından etkilenecek. Avrupa Merkez  Bankası (ECB) ve Fed, ekonomileri tehlikeye atmamak için daha sıkı para  politikalarını geciktirebilecek. Bu yıl ekonomiler için en büyük riskler,  küreselleşen ticaret ihtilafları, özellikle AB ve ABD arasındaki gergin  ilişkilerden gelecek."

Açıklamada, ABD ekonomisinin büyümesinin bu yıl yüzde 2,1 ile yüzde  2,6 arasında olacağı belirtildi.
 

En Çok Okunan Haberler