TOBB özel bankalardan da faiz indirimi bekliyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası`nın faiz indiriminden sonra yaptıkları çağrıya ilk olarak kamu bankalarının destek vermesini büyük memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Özel bankalarımızın da maliyetlerinin düştüğü bir ortamda, kredi faizlerini düşürmelerini ve piyasaları rahatlatmalarını bekliyoruz" dedi.

TOBB özel bankalardan da faiz indirimi bekliyor
08.08.2019 Perşembe 11:53

Güncelleme : 09.08.2019 Cuma 11:18

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun politika faizini 425  baz puan indirmesinin ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) başta olmak üzere iş dünyasından bankalara  kredi faizlerinin indirilmesi konusunda çağrı gelmiş, kamu bankaları tarafından  da bu çağrılar karşılık bularak konut faizleri yüzde 1'in altına çekilmişti.

Faiz indirimlerinin piyasaya yansımalarına ilişkin AA muhabirinin  sorularını yanıtlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası’nın faiz indiriminden sonra  yaptıkları "Sıra bankalarda, kredi faizlerinin düşürülmesini bekliyoruz"  çağrısına ilk olarak kamu bankalarının destek vermesini büyük bir memnuniyetle  karşıladıklarını vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın  koordinasyonunda yürütülen bu çalışmaların pozitif etkilerini de piyasalarda  görmeye başladıklarını ifade ederek, "Kredi faiz indirim sürecinin hızlanmasıyla  net etkiyi üretim ve büyüme rakamlarında da göreceğimize eminiz." diye konuştu.

"ÖZEL BANKALARIN DA DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ"

Faiz indirimi sürecine özel bankaların da destek vermesini  istediklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Özel bankalarımızın da maliyetlerinin düştüğü bir ortamda, kredi faizlerini düşürmelerini ve piyasaları  rahatlatmalarını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Kamu bankalarınca yapılan faiz indirimlerinin, başta konut sektörü  olmak üzere zincirleme bir şekilde istihdamın da artmasıyla diğer sektörleri hareketlendirmesi bekleniyor.

Ziraat Bankası, geçen günlerde tutarı 500 bine kadar konut kredilerine  yönelik faiz oranlarını, azami 180 ay vade için aylık yüzde 0,99'a indirdi.

VakıfBank, tutarı 500 bin liraya kadar konut kredilerine yönelik aylık  faiz oranlarını, azami 180 ay vade için yüzde 1,49'dan yüzde 0,99'a çekerken Halkbank da konut kredi faiz oranını azami 180 ay vade için yüzde 0,99 olarak  belirledi.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın bu indirimleri sonrasında, ilk iki günde 13 binden fazla kişi toplam 2,1 milyar liranın üzerinde konut  kredisine başvurdu.
En Çok Okunan Haberler