TOBB`dan bankalara çağrı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası`nın faiz indirimi kararının hem bankaların fonlama maliyetini hem de mevduat faizlerini düşüreceğini belirterek, "Şimdi sıra bankalarda. Onlara çağrıda bulunuyorum. Bankaların da ellerini taşın altına koymasını ve bu indirimi kredi faizlerine bir an önce yansıtmalarını bekliyoruz" dedi.

TOBB`dan bankalara çağrı
26.07.2019 Cuma 11:52

Güncelleme : 29.07.2019 Pazartesi 09:27

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) dünkü toplantısında politika faizini 425 baz puan indirmesine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankasının enflasyondaki düşüş ve küresel  piyasalardaki olumlu likidite görünümünü dikkate alarak politika faiz oranında  kayda değer bir indirime gittiğini söyledi.

PPK'nin bir sonraki toplantısının eylülde gerçekleştirileceğini,  Kurulun bu nedenle 2 aylık faiz indirimini önden yüklemeli yaptığının  anlaşıldığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, karara ilişkin açıklamaya  bakıldığında, enflasyon ana eğilimindeki olumlu gelişmelerin faiz indiriminde etkili olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Kurulun açıklamasına göre büyümeye yönelik iktisadi faaliyette ılımlı  bir toparlanma eğiliminin olduğu ve ekonomideki kademeli toparlanmanın devam  edeceğinin öngörüldüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, enflasyondaki iyileşmenin devam  ettiği ve tahminlerin bir miktar altında kalabileceği sinyallerinin verildiğine  dikkati çekti.

Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankasının faiz indiriminin iş dünyasına moral  verdiğini vurgulayarak, indirimlerin önümüzdeki aylarda da sürmesini arzu  ettiklerini söyledi.

"ŞİMDİ SIRA BANKALARDA"

Hisarcıklıoğlu, faiz indiriminin hem bankaların fonlama maliyetini hem  de mevduat faizlerini düşüreceğini belirterek, "Dolayısıyla şimdi sıra  bankalarda. Onlara çağrıda bulunuyorum. Bankaların da ellerini taşın altına  koymasını ve bu indirimi kredi faizlerine bir an önce yansıtmalarını bekliyoruz."  dedi.

Bankaların da kredi faizlerinde indirime gitmesiyle piyasaların  canlanacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Böylece faiz indiriminin etkisi reel  sektörümüze ve ekonominin geneline yansıyacak, iç piyasa hareketlenecek, istihdam  ve yatırım tüm bunlardan olumlu etkilenecektir." değerlendirmesinde bulundu.
En Çok Okunan Haberler