Toplam ciro endeksi arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, Aralık 2018`de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,8 arttı

Toplam ciro endeksi arttı
15.02.2019 Cuma 10:19

Güncelleme : 15.02.2019 Cuma 15:57

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret  ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, geçen yılın aralık ayında bir önceki  yılın aynı dönemine göre yüzde 10,8 artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu, geçen yılın aralık ayına ilişkin ciro  endekslerini açıkladı.
 
Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve  hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, geçen yıl aralıkta, bir önceki yılın aynı  ayına göre yüzde 10,8 yükseldi.
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise  Aralık 2018'de bir önceki aya göre yüzde 1,3 azaldı.
 
Sanayi ve inşaat endeksleri
 
Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksine bakıldığında,  geçen yıl aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 artış görüldü.  Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya  göre yüzde 1 düştü.
 
Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, Aralık 2018'de  ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 arttı. Mevsim ve takvim  etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,9  azaldı.
 
Ticaret ve hizmet endeksleri
 
Takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, geçen yıl  aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8 yükseldi. Mevsim ve takvim  etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 1,5  azalış gösterdi.
 
Hizmet sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, Aralık  2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,1 yükseldi. Mevsim ve takvim  etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,4  azaldı.

En Çok Okunan Haberler