TSE`den 2,2 milyon euroluk proje

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Adem Şahin, uluslararası standardizasyon çalışmalarına Türkiye`den katılımı artırmak ve bilişim altyapısını geliştirilmek amacıyla 2,2 milyon avro bütçeli "Standardizasyon Sisteminin İyileştirilmesi ve Farkındalığın Artırılması Projesi"ni başlattıklarını bildirdi.

TSE`den 2,2 milyon euroluk proje
29.01.2019 Salı 13:00

Güncelleme : 30.01.2019 Çarşamba 09:52

TSE'den yapılan yazılı açıklamaya göre, "Standardizasyon Sisteminin  İyileştirilmesi ve Farkındalığın Artırılması" başlıklı Avrupa Birliği Katılım  Öncesi Yardım Aracı (IPA) projesinin tüm süreçleri tamamlanarak sözleşme  imzalandı.

Projenin başlangıç toplantısı Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi  Finans ve İhale Birimi (MFİB) ve yüklenici firmanın yetkililerinin katılımıyla  yapıldı. Böylece 2,2 milyon avro bütçeli, 30 ay süreli proje resmi olarak  başlatılmış oldu.

TSE Başkanı Adem Şahin de uluslararası standardizasyon çalışmalarına  Türkiye'den katılımı artırmak ve bilişim altyapısını geliştirilmek amacıyla  2,2  milyon avro bütçeli "Standardizasyon Sisteminin İyileştirilmesi ve Farkındalığın  Artırılması Projesi"ni başlattıklarını aktararak, "Projenin bütçesi Avrupa  Birliği'nin aday veya potansiyel aday ülkelere kaynak aktarımı sağlamak üzere  başlattığı IPA çerçevesinde sağlandı. Projenin temel hedefi, ülkemiz sanayicisi  başta olmak üzere tüm standardizasyon paydaşlarının ulusal ve uluslararası  standartların hazırlanması süreçlerine etkin katılımını sağlamaktır. Bu projeyle  ülkemiz sanayisinin ulusal ve küresel ölçekte rekabet gücünün artırılması  hedeflenmektedir." ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının standardizasyondan sorumlu kuruluşu  olarak kamu ve özel sektör kurumlarını, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerini  standart hazırlama süreçlerine etkin olarak katılmaya davet ettiklerine işaret  eden Şahin, "Başka bir deyişle ülkemizin küresel pazarda güçlü olabilmesinin  anahtarı, bölgesel ve uluslararası standardizasyon kuruluşlarında etkin olarak  yer alabilmesinden geçmektedir. TSE olarak standardizasyon çalışmalarında  Türkiye'nin sadece standartlara uyum sağlayan ülke değil, standartları belirleyen  ülkeler arasında yer almasını hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 

En Çok Okunan Haberler