Türk Eximbank`a 630 milyon dolar sendikasyon kredisi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank`ın bugün uluslararası piyasalardan 630 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladığını belirterek, "Yabancı bankalarca Eximbank`a gösterilen bu büyük ilgi ve krediye sağlanan yüksek katılım, Türkiye`ye ve bankacılık sektörüne olan güvenin bir göstergesidir" ifadesini kullandı.

Türk Eximbank`a 630 milyon dolar sendikasyon kredisi
09.04.2019 Salı 14:23

Güncelleme : 10.04.2019 Çarşamba 12:15

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Eximbank'ın, Mitsubishi UFJ  Financial Group (MUFG) koordinatörlüğünde, bir bankalar konsorsiyumundan 1 ve 2  yıl vadeli, 630 milyon dolar karşılığı 184 milyon dolar ve 398 milyon avro  tutarında yeni bir sendikasyon kredisi sağladığını bildirdi.

Krediye ilişkin anlaşmanın imza töreninin bugün Londra'da  gerçekleştirildiğini belirten Pekcan, "Söz konusu işlem, 1 yıllık dilim için  euribor yüzde 2,65 ve libor yüzde 2,75 olmak üzere ekim ayında imzalanan  sendikasyon kredisine oranla 20 baz puan daha düşük maliyetle gerçekleştirildi.  Sendikasyon kredisinin 2 yıllık diliminin tutarı ise 84 milyon dolar oldu.  Sendikasyon kredileri yoluyla sağladığı kaynak tutarı 1,5 milyar dolara ulaşan  Türk Eximbank'ın, toplam dış finansmanının yüzde 15'i sendikasyon kredilerinden  oluşmaktadır." bilgisini verdi.

"TÜRKİYE'YE GÜVENİN GÖSTERGESİ"

Bakan Pekcan, Türk Eximbank'ın bu krediyle birlikte vadesi dolan  sendikasyon kredilerini yüzde 141 yenilediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"İhracatçılarımıza destek olmak için çalışmalarına devam eden Türk  Eximbank, bugün uluslararası piyasalardan 630 milyon dolar tutarında bir  sendikasyon kredisi sağlayarak bir başarıya daha imza attı. Bölgesel olarak  Avrupa'dan 10, Uzak Doğu'dan 4 ve Körfez ülkelerinden 6 banka olmak üzere toplam  20 bankanın katıldığı sendikasyon kredisine toplanan talep, hedeflediğimiz tutarı  geçti. Yabancı bankalarca Eximbank'a gösterilen bu büyük ilgi ve krediye sağlanan  yüksek katılım, Türkiye'ye ve bankacılık sektörüne olan güvenin bir  göstergesidir. Gerçekleştirilen sendikasyon kredisinin ülkemize ve ihracat  sektörüne hayırlı olmasını dilerim."
 

En Çok Okunan Haberler