`Türkiye, AB için önemli bir ticari ortak`

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, "Türkiye`nin ihracatının yüzde 50`den fazlası Avrupa`ya gerçekleştiriliyor" dedi.

`Türkiye, AB için önemli bir ticari ortak`
06.03.2019 Çarşamba 11:15

Güncelleme : 06.03.2019 Çarşamba 18:22

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Avrupa Birliği Türkiye  Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Türkiye'nin, AB'nin çok  önemli bir ticaret ortağı olduğunu, AB'nin de aynı şekilde Türkiye açısından  kayda değer bir önem taşıdığını belirtti.

İstanbul'da geçen hafta üst düzey bir ekonomik toplantı  gerçekleştirdiklerini hatırlatan Berger şunları söyledi:

"Türkiye'nin ihracatının yüzde 50'den fazlası Avrupa'ya  gerçekleştiriliyor. Yüzde 67'den fazla doğrudan yatırım Avrupa'dan Türkiye'ye  geliyor. Türk üreticiler üretim ve tedarik zincirinin önemli bir parçası ve bu da  çok önemli. Avrupa pazarı küresel pazara açılan kapı konumunda. Avrupa Birliği ve  Türkiye arasındaki arkadaşlık ise devam edecek. AB, Türkiye'yi sığınmacılar  konusunda yaptıklarına karşı takdir ediyor.Türkiye Suriyelileri misafir ediyor.  Onlara okul, klinik gibi pek çok hizmet sunuyor. 2016 yılında sığınmacılara ve ev  sahipliği yapanlara biz de finansal destekte bulunduk."

ANKARA ANLAŞMASI İLE İLİŞKİLER ARTTI

Ankara Anlaşması'nın 12 Eylül 1963 tarihinde imzalanmasıyla Avrupa  Birliği ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde artış oldu.

1995 yılında AB-Türkiye Gümrük Birliği uygulanmaya başladı ve 1999'da  Türkiye, Avrupa Birliği'ne katılım için aday ülke oldu ve 2005 yılında katılım  müzakereleri başladı.

Türkiye'nin ekonomisi, Avrupa Birliği ile büyük ölçüde entegrasyon  sürecine girdi. Gümrük vergilerinin yanı sıra sanayi ve işlenmiş tarım ürünlerine  uygulanan diğer kısıtlamaların kaldırılmasının ötesine geçen bu entegrasyon  sürecinin kolaylaştırılmasında AB-Türkiye Gümrük Birliği ve katılım müzakereleri  önemli bir rol oynadı.

Gümrük Birliği,Türkiye'nin müktesebata ait teknik unsurlara uyum  sağlamasını desteklerken Türk firmalarının Avrupa üretim ağlarına dikey  entegrasyonunu teşvik edildi ve aynı zamanda  Türkiye gümrük idaresinin  modernleştirilmesine destek verildi.

Halihazırda devam etmekte olan katılım müzakereleri ise Türkiye'nin  ekonomik reformları takip etmesine imkan tanıyan bir çerçeve sundu.

En Çok Okunan Haberler