Türkiye Emlak Katılım Bankası faaliyet izni aldı

Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu`nun, yaptığı incelemeler sonunda onay aldı ve faaliyet izni Resmi Gazete`de yayımlandı.

Türkiye Emlak Katılım Bankası faaliyet izni aldı
27.02.2019 Çarşamba 09:18

Güncelleme : 28.02.2019 Perşembe 10:20

Bankacılık Düzenleme  ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ'ye faaliyet izni vermesine  ilişkin karar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kurulun 8262 sayılı ve 26 Şubat 2019 tarihli kararına göre, 5411  sayılı Bankacılık Kanununun 10'uncu maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri  ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7'nci maddesi kapsamında yapılan  değerlendirme neticesinde, Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ’ye faaliyet izni  verildi.

EMLAK BANK, ALTINCI KATILIM BANKASI OLACAK

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 3 Ağustos 2018'de  "Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı"nda Emlak Bankası'nın tekrar  faaliyete başlayacağını açıklamıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da 17 Ağustos 2018'de AA  muhabirine yaptığı açıklamada, 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan  karar ile bankacılık yapma yetkisi sona erdirilen ve tasfiye kapsamına alınan  Emlak Bankasını yeniden güçlendirerek ekonomiye kazandırmak için çalışmaların  süratli bir şekilde sürdürüldüğünü ifade etmişti.

Merkezi İstanbul'da olacak bankanın yeni unvanı "Türkiye Emlak Katılım  Bankası Anonim Şirketi" kısa adıyla "Emlak Bank" olarak belirlenirken, bankanın  genel müdürlüğüne ise Deniz Aksu atanmıştı.

Türkiye'de halihazırda beş katılım bankası faaliyet gösterirken,  Türkiye Emlak Katılım Bankası ile bu sayı altıya çıkacak.

Emlak Bank, faaliyette bulunduğu dönemde Türkiye'nin dört bir yanında  konut projeleri ile adından söz ettirirken, ayrıca dış ticaret ve denizcilik  sektörlerinde de uzmanlaşmıştı.

3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Emlak  Bankın bankacılık yapma yetkisi sona erdirilerek tasfiye kapsamına alınmıştı.

En Çok Okunan Haberler