UİB`den ağustosta 1,8 milyar dolarlık ihracat

Uludağ İhracatçı Birlikleri aracılığıyla ağustos ayında yapılan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,91 artarak 1 milyar 800 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

UİB`den ağustosta 1,8 milyar dolarlık ihracat
05.09.2019 Perşembe 11:26

Güncelleme : 06.09.2019 Cuma 09:06

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nden (UİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, ağustosta geçen yılın aynı  ayına göre yüzde 7,91 artan dış satış, geriye dönük 12 aylık yüzde 0,28  yükselerek 31 milyar 900 milyon dolar oldu.

UİB'in ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Baran Çelik, ihracatı artırmak için başlattıkları çalışmaların büyük bir kararlılıkla aralıksız devam ettiğini bildirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın açıkladığı İhracat Ana Planı'na da değinen Çelik, bu planın yapısal dönüşümün önemli bir adımı olduğuna dikkat çekti.

Çelik, şunları kaydetti:

"Ülkemizin en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci birliği olarak bunu  daha da artırmaya ve bakanımızın açıkladığı hedefleri gerçekleştirmeye odaklanmış  durumdayız. Katma değerli ürün üretmenin, sürdürülebilir ihracatın ve pazar  çeşitliliğinin ülkemizin ekonomi alanındaki hedeflerine ulaşmasında önemli  parametreler olduğunu biliyoruz. Bakanlığımızın da bu parametreleri önceleyen bir  plan ve program hazırlaması önemli bir hamledir. Bizler zaten ülkemizin ihracat  hedeflerine ulaşması doğrultusunda çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı kararlılıkla  sürdüreceğiz ve inanıyoruz ki ihracat odaklı büyümemiz devam edecek."

BİRLİKLERİN AĞUSTOS İHRACATI

Bu arada, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından  ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,46'lık artışla 1  milyar 400 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

Geçen ay diğer birliklerin ihracat rakamları ise geçen yılın ağustos  ayına göre şöyle:

"Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliğinin ihracatı yüzde 5,1'lik  düşüşle 79 milyon 200 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, yüzde  12,43'lük artışla 55 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği de yüzde 0,72'lik  gerilemeyle 165 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdi.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinin ihracatı yüzde  6,06'lık artışla 11 milyon 700 bin dolar oldu."

UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve "diğer" başlığı altında  listelenen sektörlerin ihracatı, ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine  kıyasla yüzde 28'lik yükselişle 204 milyon 100 bin dolar olarak açıklandı.
En Çok Okunan Haberler