Ziraat Bankası,1,4 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sağladı

Ziraat Bankası, 22 ülkede faaliyetlerini sürdüren 40 bankadan 1,4 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sağladı

Ziraat Bankası,1,4 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sağladı
29.03.2019 Cuma 16:42

Güncelleme : 01.04.2019 Pazartesi 15:45

Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası  Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, "Nisan ayında vadesi gelecek  olan 422 milyon ABD dolar ve 798 milyon avro tutarındaki sendikasyon kredimizi  katılım tutarını artırarak  toplamda 1 milyar 425 milyon ABD doları olarak  yeniledik" ifadelerini kullandı. 

Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası  Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, sendikasyon kredisine ilişkin yaptığı açıklamada, nisan  ayında vadesi gelecek olan 422 milyon ABD doları ve 798 milyon avro tutarındaki  sendikasyon kredisini katılım tutarını artırarak  toplamda 1 milyar 425 milyon  ABD doları olarak yenilediklerini belirtti.

Kuru, 2013'te mevduat dışı kaynakların çeşitlendirilmesi ve dış  ticaretin finansmanında piyasa payının artırılması hedefi ile yola çıkarak 700  milyon dolarla başladıkları sendikasyon kredisini her sene artırarak yola devam  ettiklerini ifade etti.

470 milyon ABD doları ve 849 milyon avrodan oluşan kredinin toplam  maliyetinin dolar için libor 250 baz puan ve avro için euribor 240 baz puan  olarak gerçekleştiğini kaydeden Kuru, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yatırımcıların coğrafi çeşitliliğinde ve katılım tutarındaki artış,  Türk bankalarının yurt dışından sağladığı finansmanın sürdürülebilirliği  konusunda önemli bir göstergedir.  Bu kredi ile Asya'dan Güney Amerika'ya farklı  coğrafyalardaki 22 ülkeden 40 banka, Türkiye ekonomisine ve Ziraat Bankası’nın iş  modeline olan güvenini ve inancını bir kez daha teyit etmiş oldu. Muhabir  bankalarımıza gösterdikleri destek ve artarak devam edeceğine inandığımız iş  birliği için teşekkür ederiz.

Sağladığımız bu kaynakla Ziraat Bankası olarak reel sektöre ve ülkenin  tasarruf dengesine olan katkımızı sürdürüyor olacağız. Kredilerdeki istikrarlı  büyümemizin yanında dış ticaret işlemlerinde son 6 yılda 7 misli artan piyasa  payını yakalamış bulunuyoruz. Sağlanan bu uluslararası kredinin de desteği ile  dış ticaretin finansmanında elde ettiğimiz bu ivmeyi artırarak devam ettireceğiz.  Uluslararası yatırımcılarca söz konusu sendikasyon kredimize gösterilen bu büyük  ilgi ve yüksek katılım ülkemiz ekonomisi ve Türk bankacılık sektörüne olan  güvenin bir göstergesidir."

En Çok Okunan Haberler