Bakan Pekcan`dan fahiş fiyatlı ürün uyarısı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüketici şikayetleriyle ilgili son 6 ayda 3 mobil uygulama programı hazırladıklarını belirterek, "Bunları cep telefonunuza indirebilirsiniz. Baktığınız bir ürünün fiyatı size fahiş gelirse hemen onun fotoğrafını çekip uygulama üzerinden bizim il ticaret müdürümüze gönderin" dedi.

Bakan Pekcan`dan fahiş fiyatlı ürün uyarısı
23.02.2019 Cumartesi 16:13

Güncelleme : 25.02.2019 Pazartesi 13:08

Bakanlık görevinin ardından ilk kez memleketi Manisa'nın Demirci  ilçesine gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ilçe girişinde hemşehrileri tarafından davul zurna  eşiliğinde karşılandı.

Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk'u makamında ziyaret eden  Pekcan'a babası Rıza Kadayıfçı'nın askerdeyken arkadaşlarına yazdığı mektup ile  kendisinin ilkokul diploması, sınıf arkadaşlarıyla birlikte yer aldığı fotoğraf  albümü ve el dokuması Demirci halısı hediye edildi.

Babasının mektuplarını gören Bakan Pekcan, duygusal anlar yaşadı. Bakan Pekcan, daha sonra bir düğün salonunda hemşehrilerine hitap  etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teveccühüyle önemli bir görevi  üstlendiğini anlatan Pekcan, Türkiye'nin kalkınmış, güçlü, istikrarlı ve itibarlı  bir ülke olması için 82 milyonla beraber çalıştıklarını söyledi.

"İHRACATTA REKOR KIRDIK"

Pekcan, 6 ayda 28 şehirde 31 ihracat destek ofisi açtıklarını, ihracat  yapmak isteyen firmalara eğitim verdiklerini dile getirdi.

Eximbank'ın Türkiye'de ihracatın yüzde 26'sını finanse ettiğine  dikkati çeken Pekcan, "Eximbank bugün Türkiye'de ihracat kredilerinin yüzde  53'ünü finanse ediyor. Bu sene, bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 48,4 milyar  dolarla ihracatçıyı finanse edecek. Eximbank'tan kredi kullanan KOBİ sayımız da  artıyor. Bu sene 12 bin 500 firmamıza destek olacağız, şu anda Eximbank'tan kredi  kullanan KOBİ'lerin oranı yüzde 70'e ulaştı. Yıl sonu hedefimiz ise yüzde 75."  ifadelerini kullandı.

Bakan Pekcan, bakanlık olarak fahiş fiyatlı ürünlere yönelik  yaptıkları denetimlere de değindi.

Denetimler sonucu bazı hallerde 1'e 8 oranında katlanan fiyatlar  gördüklerini, bununla ilgili savunma istediklerini aktaran Bakan Pekcan, şöyle  konuştu:

"Denetimlerin ardından fiyatlar yüzde 36 ile yüzde 45 arasında düştü.  Daha tanzim satışlar başlamadan bu oldu. Çok şükür. Bundan sonra da iyi gidecek.  Hal kayıt sistemiyle cep telefonunuza program indirerek ürünün kare kodunu  okutup, üreticiden kaç liraya çıkıp size kaç liraya geldiğine kadar  görebiliyorsunuz. Şikayetlerle ilgili son 6 ayda 3 mobil uygulama programı yazdık  bakanlık olarak. Bunları cep telefonunuza indirebilirsiniz. Baktığınız bir ürünün  fiyatı size fahiş gelirse hemen onun fotoğrafını çekip uygulama üzerinden bizim  il ticaret müdürümüze gönderin. O aynı anda hem ticaret il müdürlüğümüze hem de  bakanlığımızın önüne düşüyor.  Size biz o ürünle ilgili geri dönüş yapıyoruz.  Şikayetinizi aldık değerlendiriyoruz diyoruz. Hepsi size yazılı olarak geri  dönüyor."

Pekcan, çeklerde güven için kare kod uygulamasını başlattıklarını,  bunu bono ve senetlerle de devam ettirmek istediklerini dile getirdi.

Elektronik çek ve senetlerin de devreye alınmasının planlandığını  aktaran Pekcan, "Biz bakanlık olarak gönderdik imzalanırsa seçimden önce devreye  girebilir. Artık siz çeki verirken hangi bankada kullanılmasını istiyorsanız  elektronik ortamda çeki alan kişi sistemden takip edip, geçmişini  sorgulayabilecek ve bunu hangi bankalardan tahsil edebileceğini görecek. Bunu en  kısa sürede de hayata geçireceğiz." dedi.

Manisa Valisi Ahmet Deniz, Bakan Pekcan'ı doğduğu topraklarda  ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını kaydetti.

En Çok Okunan Haberler