Piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi`nin, Başkan Donald Trump`ın azledilmesi için resmi girişimde bulunmasının ardından negatif seyrediyor.

Piyasalar negatif seyrediyor
25.09.2019 Çarşamba 09:18

Güncelleme : 25.09.2019 Çarşamba 15:06

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Donald Trump'ın görevinden azledilmesi için resmi girişimde bulunduklarını açıkladı. Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı ve Demokrat Joe Biden'ın soruşturulmasını istediğini itiraf ettiğini belirten Pelosi, "Trump'ın  eylemleri ulusal güvenliğimizi baltalıyor." dedi.

Trump ise girişimin ardından sosyal medya üzerinden yaptığı  açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul Görüşmeleri'nin başladığını  hatırlatarak, "Bugün BM'de önemli bir gün, çok iş ve başarı var ve Demokratlar  kasten daha çok son dakika vererek, bunu batırmak ve alçaltmak istiyorlar. Cadı  avı çöplüğü. Ülkemiz için ne kötü." mesajını paylaştı.

Bu gelişmelerle yatırımcıların risk iştahının azaldığı ve güvenli  liman olarak kabul edilen varlıklara talebin arttığı görüldü. Altın fiyatları  yükselirken, gelişmiş ülke tahvil faizleri geriledi, pay piyasaları ise satıcılı  bir seyir izliyor.

Dün ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 0,53, S&P 500 endeksi yüzde 0,84 ve  Nasdaq endeksi yüzde 1,46 değer kaybetti. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizleri ise  yüzde 1,7230'dan yüzde 1,63'e geriledi.

Avrupa tarafında, dün Almanya'da açıklanan Ekonomi Araştırma Enstitüsü  (Ifo) iş dünyası güven endeksi sınırlı da olsa yükselirken, Ifo beklentiler  endeksi ise düşüş eğilimini sürdürdü. Açıklanan veriler ve İngiltere'de artan  belirsizliklerin ardından Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,29, İngiltere'de FTSE  100 endeksi yüzde 0,47 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,04 değer kaybetti.

Dün İngiltere'de Anayasa Mahkemesi, Başbakan Boris Johnson'ın  parlamentoyu tatil etme kararının hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Johnson  hükümet programını hazırlayabilmek için parlamentoyu tatil etme talebini Kraliçe  II. Elizabeth’e sunmuş ve Kraliçe’nin onanıyla parlamento 9 Eylül-14 Ekim için  tatil edilmişti. Johnsn'ın bu adımını Brexit sürecinde parlamentoyu devre dışı  bırakmaya yönelik bir "anayasal darbe" diye nitelendiren muhalefet partileri,  konuyu yargıya taşımıştı.

ABD ve İngiltere’de gündemin odağına yerleşen siyasi belirsizlik  nedeniyle piyasalarda oluşan negatif seyir, Asya borsaları ile bugüne de taşındı.  Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4, Çin'de Şanghay bileşik  endeksi yüzde 0,6 değer kaybetti.

Yurt içinde, ABD ile diplomatik ve ticari ilişkiler konusundaki  iyimserlik, Türk lirası varlıkların pozitif ayrışmasını sağladı. BIST 100  endeksi, dün 1,83 değer kazanarak 101.847 puana çıkarken, yüzde 0,4 azalışla  5,6970'ten kapanan dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 5,7050 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, ABD ve İngiltere'deki siyasi gelişmelerin yatırımcıların odağında bulunduğu belirterek, bugün ABD Merkez Bankası üyelerinin konuşmalarının da takip edileceğini söyledi.

Veri gündeminin görece zayıf olduğuna değinen analistler, teknik  açıdan BIST 100 endeksinde 102.500 ve 103.400 seviyelerinin direnç, 100.000  puanın destek konumunda olduğunu ifade etti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

14.00 ABD, eylül ayı Mortgage kredileri

17.00 ABD, ağustos ayı yeni konut satışları
En Çok Okunan Haberler