Piyasalarda G20 gelişmeleri fiyatlanacak

Küresel piyasalarda bugün başta ticaret müzakereleri olmak üzere ekonomik ve politik açıdan gelişmelerin yaşandığı G20 Liderler Zirvesi`nin yansımalarına odaklanılırken haftanın ilk işlem gününde Euro Bölgesi ve ABD`de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksleri izlenecek.

Piyasalarda G20 gelişmeleri fiyatlanacak
01.07.2019 Pazartesi 09:14

Güncelleme : 01.07.2019 Pazartesi 11:15

Piyasalarda yeni hafta, 28-29 Haziran'da Japonya'da gerçekleşen G20  Liderler Zirvesi kapsamındaki gelişmelerin fiyatlanmasıyla başlarken, zirvenin  sonuç bildirisinde "korumacılık" ifadesi kullanılmayarak, "serbest ve adil" bir  küresel ticaret politikası ihtiyacı vurgulandı.

Ticaret ve yatırım için risklerin değerlendirilmesine devam edileceği  ve bunların giderilmesi için gerekli adımların atılacağı belirtilen bildiride,  "Özgür, adil, ayrımcı olmayan, şeffaf, öngörülebilir ve istikrarlı bir ticaret ve  yatırım ortamı oluşturmak ve pazarlarımızı açık tutmak için çabalıyoruz."  denildi.

G20 Liderler Zirvesi kapsamında liderlerin yaptığı ikili görüşmeler  öne çıkarken, ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping  buluşmasından müzakerelere devam etme kararı çıktı.

Trump, görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Şi ile beklediğimden çok daha iyi bir görüşme yaptık. Çin'e yönelik var olan  tarifeleri daha fazla artırmamak ve müzakereleri sürdürmek konusunda anlaştık."  ifadelerini kullandı. Trump ayrıca Şi'nin talebiyle Çinli teknoloji devi  Huawei'nin ABD'li şirketlerden donanım almasına izin verdiğini de açıkladı.

Yeni haftaya bu gelişmelerle başlarken, cuma günü New York borsasında  Dow Jones endeksi yüzde 0,28, S&P 500 endeksi yüzde 0,58 ve Nasdaq endeksi yüzde  0,48 yükseldi. Dolar endeksi, cuma gününü 96,1 seviyelerinden tamamlamasının  ardından, bugün analistlerin direnç olarak nitelendirdiği 96,5'in üzerine çıktı.  Geçen hafta yüzde 2'nin altına inen ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise bugün yüzde  2,04 seviyelerinde dengelendi.

Analistler, ABD ile Çin arasında ticaret müzakerelerinin yeniden  başlayacak olmasının piyasalara olumlu yansıyacağını, ancak tarafların mevcut  tutumlarını devam ettireceği beklentilerinin uzlaşma sağlanamaması olasılığını  artırdığını söyledi. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirme ihtimalinin  gündemde olduğunu ve bunun yol haritasının tartışıldığını anımsatan analistler,  bu durumun kısa vadede açıklanacak verilerin önemini artırdığını vurguladı.

Avrupa tarafında cuma günü pay piyasalarında pozitif bir seyrin hakim  olduğu, Almanya'da DAX 30 endeksinin yüzde 1,04, İngiltere'de FTSE 100 endeksinin  yüzde 0,31 ve Fransa'da CAC 40 endeksinin yüzde 0,83 yükseldiği görüldü. Geçen  hafta 1,135-1,140 bandında hareket eden avro/dolar paritesi ise bugün 1,132  seviyesine gerilediği gözlendi.

Asya tarafında ticaret müzakerelerinin yeniden başlaması ile  piyasalarda oluşan rahatlama sonrası kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik  endeksi yüzde 2 ve Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,2 değer kazandı.

DOLAR/TL 5.70'İN ALTINI GÖRDÜ

Yurt içinde ise Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, cuma gününü yüzde  0,95 değer kazancıyla 96.485,32 puandan tamamladı. Dolar/TL ise cuma gününü  5,7925 seviyesinden tamamlamasının ardından, G20 Liderler Zirvesi'nde gerçekleşen  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump görüşmesi sonrası bugün  5,70'in altını gördü.

Trump, Türkiye'nin S-400 savunma sistemini alması halinde ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayıp uygulamayacağını sorusu karşısında “Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama  döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı. S-400 karışık bir konu. Farklı çözümler  arıyoruz. (Türkiye'ye karşı) Adil olmak zorundasınız." yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptırım konusuna Trump'ın açıklık getirdiğini ve böyle  bir şeyin olmayacağını söylediğini aktardı.

Analistler, S-400 konusunda gelen açıklamaların piyasalarda kısa  vadeli risk iştahını artıracağını belirterek, bugün yurt içinde veri gündeminin  zayıf olduğunu, ABD'de ve Avro Bölgesi'nde açıklanacak imalat sanayi PMI  verisinin takip edileceğini bildirdi.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinin 96.600 puanın üzerinde kapanış  gerçekleştirmesi durumunda 97.500 seviyesinin direnç olarak takip edileceğini  aktaran analistler, 92.500 puanın ise destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle;

10.45 İtalya, haziran imalat sanayi PMI

10.50 Fransa, haziran imalat sanayi PMI

10.55 Almanya, haziran imalat sanayi PMI ve işsizlik oranı

11.00 Euro Bölgesi, haziran imalat sanayi PMI

11.00 İtalya, mayıs işsizlik oranı

12.00 Euro Bölgesi, mayıs işsizlik oranı

16.45 ABD, haziran imalat sanayi PMI

En Çok Okunan Haberler