TESK`ten ÇEBSİS uygulamasına destek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Elektronik Çek ve Bono Sistemi uygulamasının yürürlüğe girmesiyle piyasalara güven geleceğini ve adliyelerin iş yükünün azalacağını bildirdi.

TESK`ten ÇEBSİS uygulamasına destek
06.09.2019 Cuma 10:21

Güncelleme : 09.09.2019 Pazartesi 07:36

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında Elektronik Çek ve Bono Sistemi (ÇEBSİS) uygulamasının 1 Ocak 2020'de yürürlüğe gireceğini anımsattı.

Uygulamayla tıpkı internet bankacılığı gibi çek ve bonoların da internet üzerinden düzenlenmesi ve tahsil edilebilmesi için altyapı kurulacağını belirten Palandöken, şunları kaydetti:

"Bu sistemin asıl amacı sahte çeklerin önüne geçmek. Çoğu zaman sahte  çekler ancak bankaya tahsil etmek üzere ibraz edildiğinde bankalarca tespit edilebiliyor. Bu sahteciliği aşmak amacıyla internet üzerinden düzenlenecek  elektronik çeklerde fiziki olarak bir çek olmayacak. İnternet ortamında çeki düzenleyenin ve kime verildiğinin bilgileri yüklenecek. Tıpkı fiziki olanlardaki  gibi yine internet üzerinde çekler ciro edilebilecek. Çeki elinde bulunduranlar,  tüm ciro işlemlerini internet ortamında görebilecek."

Palandöken, önceki uygulamada fiziki çek düzenlendiğinde burada yazılı  tutarın, tahsil için bankaya verilinceye kadar çek sahibinin bankası tarafından bilinmediğine dikkati çekerek, sermayesi 5 bin lira olan bir işletme sahibinin 5  milyon lira çek düzenleyebildiğini vurguladı.

ÇEBSİS uygulamasıyla çek sahibinin bankadaki limitleri doğrultusunda  bir üst sınır getirilebildiğini aktaran Palandöken, "Aksi halde bankalara çek  tutarlarıyla ilgili sorumluluk yüklenebilir. İnternet bankacılığı ülkemizde son yıllarda hızla artan bir uygulama. Daha güvenli olması halinde elektronik çek  sistemi çok uygulanan bir yöntem haline gelebilir. ÇEBSİS uygulamasının yürürlüğe girmesiyle piyasalara güven gelecek ve adliyelerin iş yükü azalacak." ifadelerini  kullandı.
En Çok Okunan Haberler